Dyplomatorium Wydziału Nauk o Zdrowiu

25 października 2019 r. Rektor prof. Mirosław Wielgoś i Dziekan dr hab. Joanna Gotlib wręczyli dyplomy nowym doktorom habilitowanym, doktorom oraz absolwentom kierunków dietetyka, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gospodarzem wydarzenia, odbywającego się w Centrum Dydaktycznym, była Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Joanna Gotlib. W Auli wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka zasiedli członkowie władz rektorskich i dziekańskich naszej Uczelni: Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. Barbara Górnicka, Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych prof. Piotr Małkowski, Dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Piotr Wroczyński, Dziekan Wydziału Medycznego dr hab. Dariusz Białoszewski, Prodziekan ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego prof. Marcin Grabowski, a także Prodziekan ds. Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Bożena Czarkowska-Pączek i Prodziekan ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Robert Gałązkowski.

Ponadto przybyli: Wiceprzewodniczący Rady Uczelni WUM prof. Bolesław Samoliński, Wiceprzewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Medycznych prof. Marcin Ufnal, Wiceprzewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych prof. Grzegorz Nałęcz-Jawecki, Dyrektor Uczelnianego Studium Doktoranckiego prof. Bożena Kociszewska-Najman oraz Pełnomocnik Rektora ds. Jakości Kształcenia WNoZ dr hab. Mariusz Panczyk. Władze administracyjne reprezentowała kwestor mgr Jolanta Ilków.

Tegoroczne dyplomatorium było ostatnim, podczas którego Wydział Nauk o Zdrowiu wręczał dyplomy doktora habilitowanego oraz doktora nauk o zdrowiu i doktora nauk medycznych.

Dziekan dr hab. Joanna Gotlib podkreśliła, że Wydział Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego był pierwszym Wydziałem w Polsce, który uzyskał prawa do nadawania stopni doktora habilitowanego w naukach o zdrowiu. Przypomniała także, że w ciągu ostatnich 10 lat 43 osoby uzyskały w Wydziale stopień naukowy doktora habilitowanego, zaś 171 osób – stopień naukowy doktora nauk o zdrowiu lub nauk medycznych. „Dziś etap dynamicznego rozwoju dyscypliny nauk o zdrowiu w Wydziale się kończy, ale przed Wydziałem, funkcjonującym w nowym kształcie, wiele innych wyzwań” – powiedziała dr hab. Joanna Gotlib i dodała, że przykładem zmian jest organizowana po raz pierwszy uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom trzech kierunków: dietetyki, ratownictwa medycznego i zdrowia publicznego.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś złożył gratulacje wszystkim dyplomowanym. Zauważył, że zdobywanie pierwszych i kolejnych stopni w rozwoju naukowym i zawodowym stanowi bardzo dobrą wizytówkę Wydziału, obchodzącego w 2019 r. 20-lecie istnienia. Prof. Mirosław Wielgoś przypomniał, że od bieżącego roku akademickiego właściwym organem do nadawania stopni naukowych na Wydziale Nauk o Zdrowiu jest Rada Dyscypliny Nauk o Zdrowiu, której przewodniczy prof. Andrzej Deptała – w latach 2016-2019 Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych WUM. Kończącym studia życzył zdobycia upragnionej pracy, nowym doktorom – kontynuacji kariery naukowej i dążenia do uzyskania kolejnych stopni, zaś nowym doktorom habilitowanym – sukcesów w prowadzeniu samodzielnych badań naukowych i w kształceniu młodszych koleżanek i kolegów.

Wydział Nauk o Zdrowiu przyznał stopień doktora habilitowanego 12 osobom; 35 osób otrzymało stopień doktora nauk. Kierunki dietetyka, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne ukończyło łącznie 328 osób: zdrowie publiczne I stopnia – 60 osób, zdrowie publiczne II stopnia – 70, dietetyka I stopnia – 73, dietetyka II stopnia, stacjonarne – 43, dietetyka II stopnia, niestacjonarne – 37, ratownictwo medyczne I stopnia – 45 osób.

Po złożeniu ślubowania i wręczeniu dyplomów głos zabrali przedstawiciele dyplomowanych: dr hab. Anna Staniszewska (w imieniu doktorów habilitowanych), dr Aleksander Zarzeka (w imieniu doktorów) oraz Barbara Klepcarz (w imieniu absolwentów).

Podczas uroczystości wręczono również nagrody dla absolwentów. Karolina Pośnik (absolwentka studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku pielęgniarstwo) otrzymała nagrodę ufundowaną przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe INTER Polska S.A. dla najlepszego absolwenta Wydziału Nauki o Zdrowiu w roku akademickim 2018/2019. Nagrodę Dziekana WNoZ za działalność organizacyjną i studencką na Uczelni otrzymały: Natalia Miszczyk (absolwentka III roku studiów I stopnia kierunku dietetyka), Anita Grochowska (absolwentka II roku studiów II stopnia kierunku dietetyka) oraz Donata Korvel (absolwentka III roku studiów I stopnia kierunku zdrowie publiczne). Nagrodę dla najlepszej absolwentki ratownictwa medycznego otrzymała Katarzyna Grymm (absolwentka III roku studiów stacjonarnych kierunku ratownictwo medyczne).

Cezary Ksel
Biuro Prasowe WUM