Nagroda za pierwsze w Polsce przeszczepienie wątroby pobranej od jednego dawcy zmarłego i podzielonej dla dwóch biorców

Zespół z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM kierowanej przez prof. Michała Grąta został nagrodzony Portretem Polskiej Medycyny w kategorii Wydarzenie Roku przyznawanym przez portal Rynek Zdrowia.

Pionierska operacja

Procedura, którą przeprowadzono na początku tego roku, była skomplikowana i polegała na podziale narządu pobranego od zmarłego dawcy i przeszczepieniu prawej części wątroby dla jednego dorosłego biorcy i lewej części wątroby dla drugiego dorosłego biorcy. W zabieg zaangażowanych było 15 chirurgów, dwóch anestezjologów, radiolog, pięć instrumentariuszek, cztery anestetyczki. Oba fragmenty wątroby podjęły funkcję po przeszczepieniu, pacjenci zostali wypisani do domu w dobrym stanie, bez powikłań pooperacyjnych. Więcej o pionierskiej operacji w artykule

Sukces zespołowy

Zespół z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM kierowanej przez prof. Michała Grąta otrzymał nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku. W uzasadnieniu przyznania nagrody napisano: "Metoda jest szansą na przeszczepienie wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, szczególnie narażonych na zgon z powodu długiego oczekiwania na przeszczep. Rozpoczęcie programu transplantacji podzielonej wątroby pozwoli na zwiększenie liczby zabiegów, co ma niezwykle istotne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dawców”.
 
– Trudno o inne wydarzenie, które byłoby tak zespołowe, jak to przeszczepienie – mówił prof. Michał Grąt, odbierając nagrodę. – Dlatego chciałbym bardzo podziękować mojemu zespołowi. To jego zaangażowanie i determinacja spowodowały, że mogliśmy to przeszczepienie wykonać.

Transplantologia na światowym poziomie

– Jesteśmy ośrodkiem, który rozpoczął program przeszczepów w Polsce – mówi prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM. I przypomina: – W 1966 roku w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya wykonano pierwsze udane przeszczepienie nerki w Polsce, co było początkiem transplantologii w naszym kraju. Cieszę się, że dalej odnosimy tak wielkie sukcesy w tej dziedzinie. Ogromne gratulacje.

Jak podkreśla prof. Michał Grąt, największym ograniczeniem w transplantologii w Polsce, szczególnie przy transplantacjach ratujących życie, jest niedobór dawców. A przecież nie trzeba nikogo przekonywać, że każde dodatkowe przeszczepienie to jeden uratowany chory. – Od czasu zabiegu do tej pory udało się nam przeprowadzić 12 tego typu operacji – wyjaśnia prof. Grąt. – Podzieliliśmy sześć wątrób. To wydaje się liczbą niewielką, ale należy pamiętać, że największe, najbardziej doświadczone ośrodki na świecie w ciągu wielu lat wykonały tę rzadką operację łącznie kilkadziesiąt razy. Wydaje się więc, że mimo, że zaczęliśmy bardzo niedawno, to niedługo dołączymy do grona tych ośrodków.

Profesor Grąt podkreśla, że w klinice dopracowano technikę wykonywania tego przeszczepienia, postępowanie okołooperacyjne, proces kwalifikacji. Dlatego można uznać je już za standardowe podejście do przeszczepienia wątrób w UCK WUM, szczególnie u biorców niewielkich rozmiarów w przypadku wykorzystania wątrób najwyższej jakości.

Rozpoczęcie programu przeszczepiania podzielonych wątrób było ogromnym wyzwaniem medycznym i organizacyjnym, możliwym do podjęcia dzięki doświadczeniu zespołu Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM w zakresie operacji wątroby i dróg żółciowych. Dlatego przyznana nagroda to duże wyróżnienie.

– Czujemy się jako zespół zaszczyceni i cieszymy się, że ten nasz trud został zauważony przez środowisko w Polsce – mówi prof. Grąt. – Ale przed zespołem naszej kliniki jeszcze wiele ambitnych planów – dodaje. – Najważniejsze to rozpoczęcie programu przeszczepiania wątroby od żywego dawcy dla dorosłych, dalszy rozwój laparoskopowych pobrań fragmentu wątroby od żywych dawców dla dzieci oraz rozwój onkologii transplantacyjnej, przez wprowadzenie innowacyjnych metod przeszczepienia wątroby w przypadku przerzutów na jelita grubego.

Pozostali wyróżnieni

Tegorocznych laureatów wybrała kapituła składająca się z m.in. ze zwycięzców poprzednich edycji, przedstawicieli różnych sektorów ochrony zdrowia oraz przedstawicieli redakcji Rynku Zdrowia. Nagrody zostały wręczone w kategoriach: Menedżer Rynku Zdrowia, Lekarz Rynku Zdrowia, Wydarzenie Rynku Zdrowia. W gronie zwycięzców znaleźli się lekarze, menadżerowie ochrony zdrowia oraz programy związane z wdrożeniem innowacyjnych sposobów leczenia. Wyróżnieni zostali m.in. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Portrety Polskiej Medycyny zostały wręczone 16 października podczas uroczystej gali, która odbyła się w ramach Forum Rynku Zdrowia 2023.

 

Fot. PTWT, źródło: www.rynekzdrowia.pl