Kilkanaście przeszczepień w 24 godziny

To było niezwykłe osiągnięcie transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. 5 stycznia 2024 roku w naszych klinikach przeszczepiono 6 wątrób, 7 nerek, serce, płuca i trzustkę! Piętnastu pacjentów dostało szansę na nowe życie  - jeden z nich otrzymał dwa narządy (nerkę i trzustkę). 

– Na pierwsze pobranie narządu pojechaliśmy w nocy z 4 na 5 stycznia. A ostatnia transplantacja zakończyła się w sobotę rano – relacjonuje Krzysztof Zając koordynator transplantacyjny UCK WUM i koordynator Poltransplantu dla województwa mazowieckiego.  

Pacjenci z szansą na nowe życie

Na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby stwierdzić, czy wszystkie wykonane w ostatni piątek przeszczepienia się udały. Stan pacjentów po takich operacjach zależy od wielu czynników. Jednak medycy dokładają wszelkich starań, by chorzy jak najszybciej wrócili do zdrowia.

Wyzwanie organizacyjne i logistyczne 

– Było to ogromne wyzwanie organizacyjne. Cały blok operacyjny w CSK UCK WUM i w DSK UCK WUM były w pełnej gotowości. Przeszczepienia przeprowadzono również w SKDJ UCK WUM. Zespoły transplantacyjne pracowały przez wiele godzin. W pewnym momencie operacje odbywały się na 10 salach równolegle – mówi Krzysztof Zając.

I dodaje, że nad tym, aby te transplantacje mogły się odbyć, pracowało ponad 180 osób. Większość ośrodków transplantacyjnych w takiej sytuacji odmawia przeprowadzenia zabiegu, bo nie mają takich zasobów ludzkich i logistycznych.

Transplantacje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeprowadzili specjaliści z

  • Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej, którą kieruje prof. Zbigniew Gałązka
  • Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii, którą kieruje prof. Mariusz Kuśmierczyk
  • Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, którą kieruje prof. Michał Grąt
  • Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, którą kieruje prof. Maciej Kosieradzki

UCK WUM jest największym ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce. Przeprowadza się tu 1/3 przeszczepień narządów unaczynionych w skali kraju.