TECHNIKI DENTYSTYCZNE
TECHNIKI DENTYSTYCZNE
studia trwają 3 lata
Kryteria obowiązkowe do aplikacji na studia:
- biologia - egzamin pisemny; poziom rozszerzony (mnożnik x 1)
- język obcy nowożytny - egzamin pisemny; poziom podstawowy (mnożnik x 1)
- fizyka i astronomia (lub fizyka) albo chemia albo matematyka - egzamin pisemny
fizyka i astronomia, fizyka, chemia: poziom rozszerzony (mnożnik x 1,4)
matematyka: poziom rozszerzony (mnożnik x 1); poziom podstawowy (mnożnik x 0,7)
Studia przygotowują studentów do zawodu technika dentystycznego, w tym do wykonywanie i napraw wyrobów medycznych z zakresu protetyki dentystycznej, ortodoncji oraz epitez twarzy.
Studia te mają charakter praktyczny. W trakcie zajęć warsztatowych (ćwiczeń i stażu zawodowego) studenci nabywają umiejętności w zakresie: rysowania, modelowania i odwzorowywania anatomicznych kształtów zębów i elementów protez, posługiwania się mikroskopem świetlnym, wykonywania oraz napraw stałych i ruchomych uzupełnień protetycznych, protez nietypowych, epitez, stałych i zdejmowanych aparatów ortodon-tycznych, szyn chirurgicznych oraz właściwego doboru materiałów do ich wykonania.
Ponadto zdobywają umiejętności wykonywania uzupełnień protetycznych przy wykorzystaniu technologii CAD CAM, rozpoznawania najczęstszych błędów popełnianych przy wykonaniu i naprawach prac protetycznych, ortodontycznych, epitez i szyn oraz stosowania metod ich unikania.
punkty ECTS - 180
Ważnym elementem kształcenia na kierunku techniki dentystyczne jest umiejętność pracy w zespole stomatologicznym, komunikowania się z klientem i otoczeniem, korzystania z technik informacyjnych, z systemów komputerowych potrzebnych do pracy zawodowej, prowadzenia dokumentacji swojej działalności, zasad dot. założenia pracowni techniki dentystycznej oraz zorganizowania w niej pracy z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Program studiów obejmuje również zajęcia teoretyczne (wykłady i seminaria), podczas których studenci nabywają m. in. wiedzę z zakresu: anatomii i histologii, fizjologii układu stomatognatycznego, zasad projektowania protez i aparatów ortodontycznych, nowoczesnych materiałów i technologii stosowanych do ich wykonywania oraz prawnych i etycznych uwarunkowań zawodu. Studia te kończą się egzaminem dyplomowym składającym się z części praktycznej i teoretycznej.
Po I i II roku nauki studenci zobowiązani są do odbycia stażu zawodowego w wymiarze 6 tygodni (240 godzin) oraz 12 tygodni (480 godzin) w trakcie 6 semestru w pracowniach techniki dentystycznej.
30 w 2023 r.
Licencjonowany technik dentystyczny przygotowany jest do wykonywania pracy w zakładach opieki zdrowotnej, prowadzenia własnej pracowni techniczno-dentystycznej i pracy w szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej). Może podjąć dalsze kształcenie na studiach II stopnia.
202,8 pkt. w 2023 r.