Jak ratować życie i zdrowie dzieci. Konferencja na WUM

22 wykłady przygotowane przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny i nauk o zdrowiu oraz 900 uczestników - oto bilans II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Stany Zagrożenia Życia i Zdrowia u Dzieci. Teoria i Praktyka".

Konferencję otworzył przewodniczący Komitetu Naukowego i prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Robert Gałązkowski, a poprowadził ją dr Jan Stachurski z Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM.

Wydarzenie podzielono na dwie duże sesje: „Nietuzinkowy pacjent pediatryczny” oraz „Sytuacje nadzwyczajne w medycynie ratunkowej dzieci”. Wiele wykładów zawierało opisy wyjątkowych pacjentów i niecodziennych sytuacji medycznych, które od personelu medycznego wymagały nieszablonowego działania.

Przypadek młodego nurka

Bardzo ciekawy był opis przypadku pacjenta, który uległ wypadkowi nurkowemu. Przedstawił go mgr Jakub Zachaj z Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM. To historia, która zaczęła się niewinnie, a skończyła odmą lewego płuca. A mogła w ogóle się nie wydarzyć, bo tego dnia chłopiec w ogóle nie powinien nurkować. Nastolatek zanim zszedł pod wodę (było to profesjonalne nurkowanie treningowe) skarżył się na ból w klatce piersiowej. Gdy pod wodą zaczęły się kłopoty, wypłynął i wyciągnięty na brzeg basenu znów uskarżał się na trudności z oddychaniem. Przyjechali ratownicy. Stwierdzili, że jest wydolny krążeniowo oraz oddechowo i pozostawili na miejscu. Po kilku godzinach chłopak z domu trafił do najbliższego szpitala, bo trudności z oddychaniem się nasilały. Stamtąd przywieziono go do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM. Tu okazało się, że chłopak ma odmę lewego płuca.

Opisując przypadek nastoletniego nurka, Jakub Zachaj wyjaśniał, jak w takim wypadku należy prawidłowo przeprowadzić diagnostykę i jakie działania lecznicze podjąć, w tym jak prawidłowo odbarczyć odmę.

Urazy czaszkowe z zaskakującym finałem

Różne rodzaje ciężkich urazów czaszkowo-mózgowych u dzieci omówił prof. Bogdan Ciszek z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM. Już na wstępie podkreślił, że w tym obszarze rekomendacje dotyczące ciężkich urazów czaszkowo-mózgowych u dzieci rzadko wskazują, co robić, częściej mówią - czego nie robić. W  takiej sytuacji trzeba się odwołać do doświadczenia ośrodka.  

Profesor omawiał wiele przypadków pacjentów z urazami głowy, w tym dwa biegunowo różne. Przypadek 11-letniego dziecka, które miało niewielki uraz głowy, jednak doszło do ciężkiego nieodwracalnego obrzęku mózgu i mały pacjent zmarł. I inny wypadek - nastolatek spadł z trzeciego piętra. Nastąpiło poważne uszkodzenie mózgu, jednak ta historia skończyła się dobrze. Po leczeniu operacyjnym i plastyce czaszki młody człowiek wrócił do sprawności i zdał maturę. 

W swoim wykładzie prof. Ciszek dużo mówił o powikłaniach po urazach, a dokładniej o tym, jak medycy mogą im przeciwdziałać i w jaki sposób je leczyć. Profesor zwrócił też uwagę na specyfikę rozwoju powikłań u dzieci. Podkreślił, że w wypadku małych pacjentów często dochodzi do gwałtownego załamania i trzeba być na to przygotowanym. 

Zachłyśnięcie, zakrztuszenie, zadławienie

O tych dość częstych u dzieci wypadkach mówiła dr hab. Lidia Zawadzka-Głos z Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej WUM. Ekspertka pokazała nieoczywistą stronę tych dość powszechnych problemów. Przedstawiła m.in. przypadek dziewczynki, która zgłosiła się z rodzicami na SOR. Miała chrapliwy oddech i płytko oddychała, wydolna oddechowo, bez kaszlu. Rodzice podejrzewali zakrztuszenie, ale nie mieli pewności, że do niego doszło. Dziewczynka miała problemy z mówieniem i kontakt z nią był utrudniony. Wynik badania radiologicznego nic nie wniósł. Zdecydowano się więc na bronchoskopię, która zapewne uratowała dziewczynce życie. Podczas badania usunięto zaklinowany w drogach oddechowych dziewczynki fragment plastikowej zabawki. Dr Zawadzka-Głos podkreślała, że zawsze w sytuacjach, kiedy istnieje choćby cień podejrzenia, że może być ciało obce w drogach oddechowych, trzeba zlecić bronchoskopię.

I wiele innych ciekawych case study

Podczas konferencji można było wysłuchać jeszcze wielu wyjątkowo ciekawych wykładów dotyczących zagrożenia zdrowia i życia nastolatków, młodszych dzieci, a nawet noworodków i niemowląt. Ich  autorami byli m.in. prof. Paweł Łaguna z Katedry i Kliniki Onkologii, Hematologii Dziecięcej WUM – Transplantologii Klinicznej i Pediatrii WUM, prof. Tomasz Wolańczyk z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM, prof. Bożena Werner z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM, prof. Krzysztof Czajkowski z II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, prof. Mariusz Kuśmierczyk z Kliniki Kardiochirurgii WUM
Pełną listę wykładowców i tematów wykładów można znaleźć na Stronie internetowej poświęconej konferencji

 

Na konferencji obecni byli m.in. rektor prof. Zbigniew Gaciong, dziekan WNOZ prof. Mariusz Gujski, prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, dr Anna Małecka-Dubiela, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, Jolanta Oszust, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, mgr Teresa Pych, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego.