Dr hab. Aleksandra Gąsecka-van der Pol i Karol Momot wśród laureatów "Supertalenty w Medycynie 2023"

Wyniki 10. edycji konkursu organizowanego przez redakcję „Pulsu Medycyny” zostały ogłoszone 12 czerwca. Na liście laureatów znaleźli się dr hab. Aleksandra Gąsecka-van der Pol z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM oraz Karol Momot, student VI roku na Wydziale Lekarskim WUM. Kim są? To liderzy młodego pokolenia lekarzy, którzy dzięki swej wiedzy i ogromnemu zaangażowaniu zmieniają i będą zmieniać na lepsze polską ochronę zdrowia.

Kapituła konkursu, składające się z ekspertów – reprezentantów wielu dziedzin medycyny, oceniało kandydatów – naukowców przed 40. rokiem życia za osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej oraz perspektywy dalszego rozwoju i szanse na wpływy w polskiej medycynie i ochronie zdrowia w najbliższych latach. W efekcie wybrano 10 osób, w tym jednego zwycięzcę. W tym roku, z okazji okrągłego jubileuszu konkursu, wyłoniono również laureatów nowej kategorii - „Wschodząca gwiazda polskiej medycyny”. Ten tytuł otrzymało troje studentów medycyny.

Supertalent w Medycynie

Dr hab. Aleksandra Gąsecka-van der Pol, specjalistka kardiologii i asystentka naukowo-dydaktyczna z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM zajęła w plebiscycie czwarte miejsce. Studia medycznych odbyła w Warszawie, Wiedniu i w Zurychu. W 2015 roku ukończyła z wyróżnieniem kierunek lekarski na WUM, uzyskując nagrodę rektora dla najlepszej absolwentki. Tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu otrzymała „cum laude” w 2020 r., zaś w 2022 r. tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu „cum laude”. W tym samym roku uzyskała tytuł specjalistki kardiologii i rozpoczęła szkolenie w zakresie kardiologii interwencyjnej. W ramach realizacji rozprawy habilitacyjnej odbyła roczny staż na Uniwersytecie w Utrechcie. Została też wybrana do zarządu prestiżowej grupy doradczej Young Thrombosis Researchers Group Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2018-2022) oraz komisji Quality Improvement Committee Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (od 2022 roku). Obecnie kieruje zespołami realizującymi kilka grantów badawczych, prowadzonych we współpracy z naukowcami z uniwersytetów w Amsterdamie, Utrechcie, Marsylii, Birmingham, Helsinkach oraz Wiedniu.

Decyzją kapituły zwycięzcą plebiscytu został prof. Mateusz K. Hołda, lekarz, naukowiec, nauczyciel akademicki, kadriomorfolog.

Wschodząca gwiazda polskiej medycyny

Karol Momot jest studentem VI roku kierunku lekarskiego na WUM. Kieruje kołem naukowym „Zespół QRS” działającym przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. W ramach koła uczestniczy w pięciu projektach naukowych finansowanych przez WUM oraz MEiN. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prowadzi warsztaty dla studentów: EKG, ECHO serca u zwierząt laboratoryjnych, wsteczna perfuzja wieńcowa metodą Langendorffa. Współprowadzi zajęcia dla studentów z fizjologii człowieka w zakresie patofizjologii miażdżycy. Jest współautorem fakultetu „Naczynia wieńcowe w przypadkach klinicznych”. Należy do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest autorem i współautorem licznych wystąpień i doniesień na konferencjach krajowych i zagranicznych. Od 2022 roku współpracuje z zespołem ablacyjnym Szpitala Międzyleskiego w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże z elektrofizjologią.

Wyróżnienie „Wschodząca gwiazda polskiej medycyny” trafiło także do Alicji Kamińskiej z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Stanisława Surmy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

Pełna lista laureatów

 

Źródło: Puls Medycyny