„Czerwony kapturek” w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM

18 kwietnia salę konferencyjną Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM po brzegi wypełnili mali pacjenci oraz ich rodzice. Wystąpił przed nimi akademicki Teatr Magiczny, który zagrał popularnego „Czerwonego kapturka”. To pierwszy po pandemii spektakl przygotowany z myślą o dzieciach. Było mnóstwo pozytywnych emocji, a przedstawienie zakończyły gromkie brawa.

Obsada i prace nad spektaklem 

Bohaterów popularnej bajki zagrali studenci naszej uczelni, reprezentanci różnych kierunków: Grzegorz Borowski, Julia Dwornik, Julia Samek, Maciej Majcher, Weronika Brożyna, Miłosz Wydornik, Oliwia Ciosek. Reżyserią zajęła się Julia Załęcka, produkcją Anna Krawczyk. Za światło odpowiedzialny był Julian Rejman, zaś za charakteryzację - Nina Burzyńska.

Prace nad spektaklem rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. A dlaczego akurat „Czerwony kapturek”? Julia Załęcka: – To znana i lubiana historia, którą mogliśmy opowiedzieć w nowy sposób. Cieszymy się, że nasza interpretacja spotkał się z aprobatą najmłodszych, bo wiadomo, że to wymagający widzowie.

Teatr Magiczny przełamuje szpitalną rutynę

Ostatni raz Teatr Magiczny występował w marcu 2022 r. Wystawiał wtedy spektakl „Nocne Widziała” zainspirowany nowelami Fiodora Dostojewskiego, skierowany do dorosłych widzów. Teraz powrócił ze sztuką dla najmłodszych. – Pewnie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pobyt w szpitalu nie należy do najprzyjemniejszych okoliczności, tym bardziej dla dzieci – mówi Anna Krawczyk, współtworząca Teatr Magiczny. – Młodzi pacjenci są pełni ciekawości, żądni przygód i rozrywki, a także niechętni do wpadania w rutynę. I właśnie realizacją tego typu projektów pragniemy przełamać tę szpitalną rutynę i sprawić, by na twarzach dzieci zawitał uśmiech. W końcu mówi się, że kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat.

Oczywiście, to nie pierwszy raz, kiedy Teatr Magiczny występuje dla najmłodszych. W repertuarze grupy znalazły się już "Pchła Szachrajka" (2019 rok) oraz "Smutna królewna" (2018 rok). Młodzi medycy od początku istnienia teatru bawią i uczą, ale przede wszystkim przypominają, że świat to nie tylko białe fartuchy, łóżka i monitory.

 

Kolejne spektakle „Czerwonego kapturka” odbyły się 19 kwietnia oraz 20 kwietnia o godz. 16:00. Studenci zdecydowali się również zagrać przed dorosłą publicznością. Wstęp był "cegiełkowany" darowiznami na pacjentów ze Szpitala Pediatrycznego DSK UCK WUM.

Spektakl został zrealizowany we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, IFMSA-Poland Oddział Warszawa oraz Samorządem Studentów WUM.

Więcej informacji o spektaklu na profilu Fb Teatru Magicznego