Co student medycyny powinien wiedzieć o chorobach serca

Ponad 300 uczestników z całej Polski, trzy sesje tematyczne, doświadczeni lekarze w roli prelegentów. W niedzielę, 19 marca w Centrum Dydaktycznym WUM odbyła się piąta edycja konferencji dla studentów „Więcej Niż Zawał”.

Konferencja kierowana jest do studentów oraz młodych lekarzy zainteresowanych tematyką kardiologiczną. Jest okazją do poszerzenia wiedzy oraz merytorycznej dyskusji z ekspertami. Już po raz piąty zorganizowały ją SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii oraz SKN Zator przy Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej.

Sympozjum otworzył wykład prof. Marcina Grabowskiego, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM pod tytułem „AD 2050 – Quo vadis cardiologia?", a dyskusję po moderowali i wzbogacali swoim eksperckim komentarzem: prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii WUM, prof. Grzegorz Opolski i prof. Bożena Werner.

Tematy piątej edycji konferencji „Więcej Niż Zawał”

Pierwszą sesję poświęcono przypadkom chorób rzadkich z zajęciem serca. Czy nadciśnienie płucne jest jedną chorobą, czy wieloma różnymi? Czy choroby nerwowo-mięśniowe stanowią problem neurologiczny czy kardiologicznych? Czy najważniejsze w otyłości olbrzymiej są powikłania kardiologiczne? Te tematy poruszyli prelegenci sesji: dr Olga Dzikowska-Diduch, dr hab. Piotr Birenias oraz dr hab. Justyna Domienik-Karłowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii SKDJ UCK WUM

Kolejna dotyczyła niewydolności serca - zespołu klinicznego, w którym głównymi objawami są m.in. duszność, obrzęki kostek i męczliwość. Objawom tym mogą towarzyszyć: podwyższone ciśnienie w żyłach szyjnych, trzeszczenia nad płucami i obrzęki obwodowe. Niewydolność wynika najczęściej z dysfunkcji mięśnia sercowego, ale nieprawidłowości mogą obejmować także zastawki, osierdzie i wsierdzie oraz zaburzenia rytmu i przewodzenia. O czym mówili eksperci w trakcie swoich wykładów? O kwalifikacji pacjenta do transplantacji serca, o terapii LVAD oraz o opiece paliatywnej jako elemencie kompleksowej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca. A także o tym, że kolejnym krokiem w terapii niewydolności serca jest telemonitoring urządzeń wszczepialnych.
Ekspertami byli: dr Anna Słowikowska z Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii WUM, prof. Tomasz Zieliński, kierownik Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego, prof. Tomasz Pasierski z Zakładu Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej WUM oraz lek. Jakub Kosma Rokicki z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM.

Ostatnia sesja skupiła się na wrodzonej wadzie serca, z którą w Polsce co roku rodzi się około 3000 dzieci. Wady częściej obserwuje się u wcześniaków i noworodków o małej masie ciała. Eksperci tej sesji omówili zatem wewnątrzmaciczne leczenie wad serca u płodu, wyjaśniali, czy wszystkie wrodzone wady serca wymagają korekcji oraz odpowiadali na pytanie, czy tylko pediatra może spotkać pacjenta z wrodzoną wadą serca.
W roli wykładowców wystąpili: dr hab. Marzena Dębska, dr Michał Buczyński z Kliniki Kardiologii Dziecięcej UCK WUM, prof. Agata Bielecka-Dąbrowa, kierownik Kliniki Kardiologii i Wad Wrodzonych Dorosłych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Warsztaty

Konferencja miała charakter szkoleniowy, więc organizatorzy przygotowali również warsztaty z: ALS (ang. advanced life support), echokardiografii, EKG oraz szkolenie z wykorzystaniem symulatora ablacji oraz gogli VR. Ponad 80 osób miało możliwość m.in. spróbowania swoich sił w symulacjach kardiologicznych stanów nagłych, doskonalenia umiejętności przyrządowego zabezpieczania dróg oddechowych oraz wykonywania protokołu FAST. Uczestnicy warsztatów echokardiograficznych poznali podstawy badania ultrasonograficznego serca oraz ważne parametry mierzone w trakcie ECHO. A dzięki wykorzystaniu symulatora ablacji/PCI/implantacji stymulatora oraz gogli VR można było poczuć się jak na sali zabiegowej w trakcie zabiegów ablacji, koronarografii, implantacji stymulatora oraz biopsji mięśnia sercowego.

Warsztaty odbyły się dzięki firmie MIRO, która udostępniła 4 aparaty do echokardiografii, a także dzięki uprzejmości i zaangażowaniu wielu pracowników, lekarzy i studentów WUM: lek. Karoliny Jasińskiej-Gniadzik, dr Anny Fojt, lek. Michała Kowary, lek. Martyny Kuryły, dr. Mateusza Jermakowa, dr. hab. Piotra Lodzińskiego oraz studentów SKN Ankona B i kół organizujących Konferencję.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga. Patronat objęli również: Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia WUM, Dziekan Wydziału Lekarskiego WUM, Studenckie Towarzystwo Naukowe WUM, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Klub 30 PTK, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Oddział Warszawski PTK oraz Polskie Towarzystwo Lekarskie.