Bieg po Nowe Życie, czyli wsparcie dla transplantologii

22. Bieg po Nowe Życie już za nami. Inicjatywa wspiera krajową transplantologię i upowszechnia ideę świadomego dawstwa narządów. Sztafetowe drużyny tworzyły osoby po przeszczepieniach, młodzież, dziennikarze, sportowcy, aktorzy oraz przedstawiciele medycyny transplantacyjnej. W tej ostatniej grupie nie mogło zabraknąć specjalistów z naszego uniwersytetu.

Impreza odbyła się 13 maja w Wiśle. Na starcie po raz pierwszy stanęły nie trzy- a czteroosobowe sztafety, ponieważ organizatorzy zaprosili również młodzież ze szkół z województwa śląskiego.

Jaka jest idea imprezy

Tak naprawdę nie był to bieg, ale nordic walking. Każdy uczestnik musiał przejść z kijkami swój odcinek trasy. Drużyna z najlepszym czasem została zwycięzcą biegu. Ale nie o pierwsze miejsce chodziło, a o promocję zdrowia, podnoszenie wiedzy na temat procedur transplantacyjnych oraz budowanie pozytywnych postaw wobec dawstwa narządów.

Co daje uczestnictwo w wydarzeniu

Jednym z uczestników biegu był prof. Sławomir Nazarewski, specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, transplantologii klinicznej oraz angiologii z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK WUM. Profesor wspomniał, że kiedyś brał udział w projekcie promującym transplantologię, w ramach którego odwiedzane były szkoły. 

- Ale uczestnictwo w wydarzeniu takim jak Bieg po Nowe Życie, podczas którego uczniowie mogą poznać znanych ludzi, ale przede wszystkim mają kontakt z osobami po transplantacjach narządów, to coś więcej - mówi prof. Nazarewski. - Sam jestem na biegu po raz siódmy. W zeszłym roku los sprawił, że w mojej sztafecie była osoba, której przeszczepiłem nerkę 30 lat temu. To pokazuje, że to co robię, ma sens - dodaje.

Gala Polskiej Transplantologii

Tradycyjnie w przededniu wydarzenia odbyła się Gala Polskiej Transplantologii "Drugie Życie". Uhonorowano tych, którzy zasłużyli się dla polskiej transplantologii. W kategorii „Rok w polskiej transplantacji” przyznano nagrody dla wszystkich ośrodków przeszczepiających płuca, w tym dla naszego UCK WUM. 

Reprezentanci WUM w Biegu po Nowe Życie: 

  • prof. Wojciech Lisik, prorektor ds. klinicznych i inwestycji WUM
  • prof. Sławomir Nazarewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK WUM
  • dr hab. Jolanta Gozdowska z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM 
  • dr Zygmunt Kaliciński z Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM
  • lek. Dorota Miszewska-Szyszkowska, kierowniczka Poradni Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii przy Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie UCK WUM
  • Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM 
  • prof. Małgorzata Sobieszczańska-Małek z Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM
  • prof. Roman Danielewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM