“All you need is love”. Ceremonia wręczenia dyplomów absolwentom English Division

75 młodych ludzi, ubranych w togi akademickie i z biretami na głowach, przybyło do Zamku Królewskiego, aby wspólnie świętować uzyskanie tytułu lekarza. Gospodarzami uroczystości były władze Wydziału Lekarskiego, które z nieukrywaną dumą żegnały swoich absolwentów. Padło dużo ciepłych słów i ważnych wskazówek na przyszłość, bo teraz przed absolwentami zupełnie nowa przygoda w medycznym świecie. I to na całym świecie, bowiem tegoroczni absolwenci English Division pochodzą z 30 krajów.

Ceremonia odbyła się 24 czerwca. Gości powitał prof. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego. Absolwenci odbierali dyplomy w otoczeniu rodzin i przyjaciół, a także władz rektorskich, przedstawicieli społeczności akademickiej uczelni oraz zaproszonych gości.

Jak zostać dobrym lekarzem

Gratulacje i najlepsze życzenia złożył dyplomowanym rektor prof. Zbigniew Gaciong. Wyraził pewność, że są dobrze przygotowani do wyzwań, które pojawią się w ich życiu zawodowym oraz udzielił absolwentom dwóch ważnych porad, które być może pomogą im zostać dobrymi lekarzami.

– Jeśli chcecie być dobrymi lekarzami, to pamiętajcie, że jest to praca 7 dni w tygodniu po 24 godziny – mówił rektor – To nie jest praca, którą można “zamknąć za drzwiami” i przestać wykonywać. Musicie cały czas stawiać sobie wyzwania, kwestionować swoje diagnozy, myśleć o podjętych decyzjach.

Zdaniem rektora należy też pamiętać, że leczenie choroby nie zawsze kończy się sukcesem. Każdy lekarz napotka na swej drodze trudności, poniesie porażki i stanie w obliczu ludzkiego cierpienia, z którym będzie musiał sobie poradzić.

– Nie możecie pozostać obojętni na te uczucia i niestety, ale część z nich musi w was pozostać. To część waszej pracy – podkreślał rektor.

Ciężka praca, determinacja oraz dobra współpraca

– Czy 6 lat to dużo czy mało? – podpytywał absolwentów dziekan prof. Rafał Krenke – 6 lat to prawie 8% średniej długości życia. A wasze ostatnie 6 lat było niezwykle pracowite i pełne wyzwań związanych z uczeniem się medycyny. Dlatego czas, który spędziliście na uniwersytecie powinien być prawdziwie doceniony.

Dziekan podkreślał, że dzisiejszy sukces absolwentów to efekt ciężkiej pracy i determinacji, czego ogromnie im gratulował. Ale także wsparcia, które otrzymali od rodzin i przyjaciół. I czegoś jeszcze.

– Jestem głęboko przekonany, że współpraca, wsparcie i wzajemne zrozumienie między studentami i nauczycielami akademickimi były również ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do waszego sukcesu – mówił dziekan - Podkreślam to, ponieważ jestem głęboko przekonany, że kultywowanie wysokich standardów zachowań oraz budowanie silnych i właściwych relacji międzyludzkich to jedne z najważniejszych zadań każdej uczelni. Albowiem lata studiów nie polegają jedynie na uczeniu się i zdobywaniu umiejętności zawodowych, ale są także szkołą dorosłego życia, wajemnych interakcji, poznawania siebie i innych.

Wręczenie dyplomów i podziękowań

– Jako nauczyciele jesteśmy dumni z waszych osiągnięć, jesteście teraz ambasadorami naszej uczelni, niosącymi jej wartości światu. Oby wasza kariera naznaczona była sukcesem, spełnieniem i głębokim poczuciem celu – podkreślał dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan ds. studenckich English Division.

Prodziekan odczytał słowa przyrzeczenia lekarskiego. Dyplomowani przysięgali m.in. spełniać wszystkie prawem nałożone obowiązki, strzec godności lekarza, pomagać cierpiącym bez żadnych różnic.

Absolwenci odebrali dyplomy z rąk rektora i dziekana. Kilkoro z nich zostało uhonorowanych dodatkowymi wyróżnieniami.

  • Nagrodę specjalną za promowanie różnorodności i inkluzywności oraz stworzenie projektu Diversity X WUM otrzymała Pratheeba Kumaravel;
  • Złoty Laur Absolwenta za najwyższą średnią uzyskaną w toku studiów otrzymała Ishani Khanna;
  • „Złotą odznakę” Studenckiego Towarzystwa Naukowego WUM za działalność naukową otrzymały: Ishani Khanna oraz Pratheeba Kumaravel;
  • Nagroda od IFMSA-Poland Oddział Warszawa za szczególny wkład w działalność organizacji została przyznana Pratheebie Kumaravel, Shivani Vethaguru oraz Elizabet Yel;
  • Specjalne podziękowania od wydziału trafiły do Catherine Gartside, Rakesha Roshana oraz Ishani Khanna za działalność w samorządzie studentów English Division. 

 

 “6 lat temu…” Wzruszające przemówienia absolwentek

Tradycyjnym elementem każdego dyplomatorium są przemówienia absolwentów. Zawsze są pełne pozytywnych emocji, wspomnień o tym, co było oraz refleksji nad tym, co przed.

– 6 lat temu przyjechaliśmy do Warszawy z różnych części świata i wspólnie dzieliliśmy niezliczone momenty radości, śmiechu, a czasem - w trakcie egzaminów - nawet łez – mówiła Ishani Khanna, a zwróciwszy się do swoich koleżanek i kolegów: – Jestem niezmiernie wdzięczna, że mogłam poznać was wszystkich.

– 6 lat temu, zdenerwowani i podekscytowani, weszliśmy po raz pierwszy do Centrum Dydaktycznego, żeby zacząć naszą przygodę z medycyną. I choć pochodzimy z różnych części świata, wszyscy mieliśmy te sam sen: pewnego dnia zostać lekarzami – podkreślała Catherine Gartside – Podejmujmy stojące przed nami nowe wyzwania z taką samą pasją i poświęceniem, jakie doprowadziły nas dzisiaj do tego miejsca. Dążmy do doskonałości medycznej i - co najważniejsze - nigdy nie traćmy z oczu przywileju, który otrzymaliśmy, jakim jest możliwość leczenia i pomagania innym.

All you need is love

Pełne pozytywnych wrażeń dyplomowanie zakończyła przemowa dr hab. Tomasza Dzierżanowskiego, kierownika Kliniki Medycyny Paliatywnej WUM, a także nauczyciela akademickiego.

Dr hab. Tomasz Dzierżanowski przytoczył słowa, które usłyszał od swojego mentora kończąc studia: „Obyś płonął jako lekarz”.

– Życzę wam, abyście „płonęli jako lekarze”, ale nie wypalajcie się – powiedział dr hab. Tomasz Dzierżanowski – To jest możliwe, dzięki specjalnej sile, niewyczerpalnym paliwie, które macie w sercu: miłości. Kochajcie swoich pacjentów, kochajcie siebie, kochajcie innych. Wszystko, czego potrzebujecie to miłość (“All you need is love”).
 

Zwieńczeniem dyplomatorium był recital w wykonaniu Agaty Galik-Sosnowskiej i Sylwii Knap. Przypieczętowaniem zaś – rzucenie biretami oraz pamiątkowe zdjęcie absolwentów.

 
W dyplomatorium, prócz wymienionych, udział wzięli: prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. Ewa Czochrowska, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, dr hab. Maciej Dawidowski, wiceprzewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych, prodziekani Wydziału Lekarskiego: prof. Aneta Nitsch-Osuch, prof. Tadeusz Grochowiecki, dr hab. Łukasz Koperski, prof. Bożena Werner, była prodziekan oddziału nauczania w j. angielskim Wydziału Lekarskiego, dr Marta Kijak-Bloch, kanclerz WUM, a także przedstawiciele Ambasady Malezji, studenci – członkowie samorządów wydziałowych oraz organizacji studenckich, rodziny i przyjaciele absolwentów.

Na koniec dziekan podziękował kierownik dziekanatu English Division Krystynie Jarząb za organizację dyplomatorium oraz studentom, którzy w tym pomogli: Catherine Gartside, Ishani Khanna, Sanarya Al. Kharsan, Mohamed Osama Barakat, Yael Efrati, Mayan Tahan, Ayushi Tiwari, Elma Nasima.

Oprawę muzyczną wydarzenia - pieśń „Gaude Mater Polonia”, hymn uczelni "Medycyna" oraz pieśń „Gaudeamus Igitur” - zapewnił Chór Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Daniela Synowca.

 

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z ceremonii