– Dziękuję za organizację wydarzenia, które scala całe środowisko pielęgniarskie i studenckie naszej uczelni – powiedział dr hab. Łukasz Czyżewski, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. pielęgniarstwa.
Podkreślił, że pielęgniarstwo to zawód odpowiedzialny, a większa niezależność i poszerzone kompetencje są związane z bardzo konkretnymi wyzwaniami, ale też ryzykiem.
– Zawód medyczny to nie tylko prestiż i uznanie – to także codzienne decyzje, które mogą mieć poważne konsekwencje – tłumaczył prodziekan Łukasz Czyżewski.
Co w programie wydarzenia
Konferencja jest wydarzeniem naukowo-szkoleniowym. W programie tegorocznej edycji znalazły się dwie sesje plenarne, w trakcie których można było wysłuchać 11 wykładów. Program konferencji w pliku pdf
Była też sesja referatowa oraz sesja posterowa dla naukowców i sesja referatowa oraz sesja posterowa dla studentów. Wszystkie pokazały, jak szerokie zainteresowania mają zarówno osoby zajmujące się już zawodowo pielęgniarstwem, jak i studenci dopiero uczący się na tym kierunku. Program wszystkich wystąpień w pliku pdf
Tradycje i etos wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej
– Florence Nightingale mówiła, że pielęgniarstwo to sztuka najpiękniejsza ze sztuk. I taką jest, taka jest prawda – mówiła w czasie wykładu inaugurującego konferencję Krystyna Wolska-Lipiec, przewodnicząca Komisji Historycznej przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Pielęgniarstwo przez wieki było uznawane jako misja lub powołanie. Traktowane było także jako dowód szczególnych predyspozycji i zamiłowania do niezwykłych, niecodziennych, szczególnych zadań.
– Zadań, które mają być spełniane w oparciu o zapotrzebowanie społeczne. Bo to właśnie społeczeństwo od nas oczekuje, a oczekiwania są wysokie – tłumaczyła prelegentka, zaznaczając, że chodzi nie tylko o wiedzę, ale również o wysokie standardy etyczne i moralne. A także o takie cechy, jak empatia, szacunek i humanizm. Tu Krystyna Wolska-Lipiec ponownie przywołała słowa Florence Nightingale, która mawiała, że w pielęgniarstwie mogą pracować tylko dobrzy ludzie.
Florence Nightingale była przywoływana w czasie wykładu nie bez powodu. Prelegentka mówiła bowiem, że w pielęgniarstwie ogromne znaczenie mają wzorce osobowe: historyczne, jak właśnie Florence, i współczesne, którymi mogą być np. nauczycielki akademickie. Warto traktować je jako inspiracje, bo ich pasja i zaangażowanie mogą „zarażać” do działania i rozwoju.
Zagadnienia poruszane przez prelegentkę znajdują odzwierciedlenie w jej osobistym zaangażowaniu na rzecz środowiska pielęgniarskiego, za które została uhonorowana Medalem im. Florence Nightingale, przyznawanym przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) w Genewie. Jest 104 Polką odznaczoną tym medalem. Z tej okazji w trakcie konferencji otrzymała od prodziekana i organizatorów wydarzenia kwiaty oraz gratulacje.
Troska o pacjenta - troską o samego siebie
Elżbieta Iwanicka, okręgowa rzecznik odpowiedzialności zawodowej Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych skupiła się na aspektach prawnych i etycznych związanych z wykonywaniem obowiązków pielęgniarskich, a także odpowiadała na wcześniej zadane pytania studentek, które dotyczyły dylematów i zdarzeń niepożądanych i w czasie studiów i w pracy zawodowej.
Podkreślała, że pacjent musi zawsze pozostawać w centrum uwagi placówki medycznej. Jeśli wszyscy kierują się tą zasadą, to można uniknąć wielu sytuacji, które kończą się przed sądem czy rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej. Aby im zapobiegać, ważna jest także znajomość przepisów, tym bardziej, że jej brak - nie zwalnia z odpowiedzialności.
- To o czym musimy bezwzględnie pamiętać i co trzeba znać, to treść ustawy zarówno o zawodach pielęgniarki i położnej, o samorządzie pielęgniarki i położnej i o kodeksie etyki zawodowej pielęgniarki i położnej – mówiła Elżbieta Iwanicka. Dodała, że warto też dobrze znać zakres swoich obowiązków oraz regulaminy placówek medycznych.
Studentki, które obawiają się niewłaściwego wypełnienia obowiązków w trakcie nauki, zachęcała do konsultacji z opiekunem praktyk lub bardziej doświadczonym personelem. Zaznaczyła, że ważna jest świadomość własnych umiejętności, ale także wyuczenie się w trakcie studiów staranności w wykonywaniu procedur.
- Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zdołamy podołać danemu zadaniu – nie podejmujmy się go. Zapytajmy naszych opiekunów, poprośmy o pomoc. Najważniejsze, żeby pacjent czuł się bezpiecznie – podkreślała prelegentka.
Czy robotyzacja opieki pielęgniarskiej to scenariusz przyszłości
Bardzo ciekawa była krótka prezentacja Aleksandry Mickun, studentki III roku studiów licencjackich na WUM dotycząca możliwego zastosowania robotów w praktyce pielęgniarskiej. Pracę zaprezentowała w trakcie XV Jubileuszowej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej.
– Pomimo tego, że może się to wydawać myślą dosyć futurystyczną, przyszłościową, to jest wiele aspektów, w których roboty mogą nam pomóc – tłumaczyła.
I wymieniła sześć głównych obszarów, w których jej zdaniem, roboty mogą wspierać personel pielęgniarski. Są to: transport i logistyka – np. przenoszenie próbek do laboratorium; pomoc fizyczna – odciążenie personelu w opiece nad pacjentami; monitorowanie stanu zdrowia – ciągła kontrola parametrów pacjenta; wsparcie emocjonalne – szczególnie w opiece geriatrycznej; zadania administracyjne – prowadzenie dokumentacji; teleopieka. Wśród korzyści z robotyzacji prelegentka wymieniła oszczędność czasu, zmniejszenie obciążenia fizycznego, redukcję błędów ludzkich, zwiększenie czasu na opiekę bezpośrednią, poprawę bezpieczeństwa i higieny.
– Jeżeli chodzi o szanse robotyzacji w pielęgniarstwie, to przede wszystkim jest to poprawa warunków pracy pielęgniarek, czyli coś, co powinna wprowadzać w naszym środowisku każda zmiana. To także zwiększenie prestiżu zawodowego poprzez dodanie nowych kompetencji do zawodu pielęgniarki – wyliczała prelegentka. Do szans można zaliczyć także poprawę jakości opieki poprzez zwiększenie czasu na opiekę bezpośrednią i optymalizację zarządzania zasobami szpitalnymi.
Jednak są też wady oraz zagrożenia, m.in. brak elastyczności i indywidualnego podejścia do pacjenta, dehumanizacja opieki zdrowotnej, brak jasności, kto ponosi odpowiedzialność za błędy popełnione przez robota, nierówne szanse we wdrażaniu nowych technologii, opór społeczny.
– Roboty nie zastąpią pielęgniarek, ale mogą je skutecznie odciążyć. Kluczowe są: dobre planowanie, szkolenie i akceptacja personelu. Bez tych trzech czynników razem wziętych nie jesteśmy w stanie wdrożyć robotyzacji do pielęgniarstwa.
Wręczenie dyplomów dla uczestniczek olimpiady pielęgniarskiej
Za udział w XV Jubileuszowej Olimpiadzie Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej ceryfikaty i gratulacje otrzymali: Aleksandra Pabiś, Nina Buczyńska, Anastazja Giętowska, Marta Malinowska, Nikola Klimczak, Aleksandra Mickun, Agata Chudzik, Wiktoria Pawłowska, Marlena Ostas, Alicja Bobrownicka-Lipchen, Wiktoria Katana, Karolina Litwin, Weronika Leszek, Aleksandra Surowiec, Alicja Siemiatycka, Alicja Gliwka, Aleksandra Miłoszewska, Magda Zawalich, Izabela Nasiłowska, Wiktoria Oleszczuk, Mateusz Chołuj, Jakub Foryciarz, Kamil Kalinowski, Ignacy Sakiewicz.
Występ Lisków i Myszek
Tradycyjnym elementem konferencji jest część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków z przedszkola Misio. W tym roku przed uczestnikami wydarzenia wystąpiły dzieci z grupy Liski i Myszki.
„Pani pielęgniarko, dziś święto Twoje. Przyjmij od nas uśmiechy i słowa serdeczne. Broń zdrowia jak rycerz biały. Jesteś potrzebna przez rok cały. Dziękujemy za serce. Dziękujemy za troskę, za plasterek, ciepłe słowo i uśmiech radosny” - zaśpiewały przedszkolaki.
Organizatorzy wydarzenia
Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM, Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego WUM, Zakład Pielęgniarstwa Geriatrycznego WUM, Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM, Zakład Pielęgniarstwa Nefrologicznego WUM, Zakład Propedeutyki Pielęgniarstwa WUM, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Zakład Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego WUM, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Pracownia Umiejętności Klinicznych Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Studenckie Koło Naukowe Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Oddział Akademicki Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Mazowiecki Oddział Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Konferencja odbyła się 20 maja w Centrum Dydaktycznym WUM. Patronat nad wydarzeniem objął rektor WUM oraz dziekan WNoZ. Konferencję prowadziła dr Zofia Sienkiewicz z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM.