"Wschodzące gwiazdy polskiej medycyny" z WUM

"Wschodzące gwiazdy polskiej medycyny" to studenci V i VI roku kierunku lekarskiego z całej Polski, którzy swoimi wynikami, zaangażowaniem w działalność naukową, a także społeczną, w tym akademicką, mogą pochwalić się wyróżniającymi osiągnięciami. Wskazuje ich kapituła konkursu Supertalenty w Medycynie 2025. Wśród 10 tegorocznych laureatów, aż pięcioro to studenci naszej uczelni.

Wschodzące gwiazdy polskiej medycyny z WUM

  • Miejsce 1.: Przemysław Kasiak, student VI roku na kierunku lekarskim, a od 3 lat również doktorant w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM. Jego zainteresowania naukowe obejmuje kardiologię i medycynę sportową. Jest współautorem 34 artykułów naukowych o sumarycznym współczynniku IF >85, a także dwóch podręczników. Z kolei jego notowanie w Indeksie Hirscha wynosi 13. Edytor w czasopiśmie „PLOS ONE”, indeksowanym w pierwszym kwartylu bazy „Journal Citation Reports”. Recenzował >180 publikacji naukowych.
    Podczas studiów współpracował m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lozannie, Uniwersytetem w Zurychu i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Utrechcie. Otrzymał m.in. stypendium START Fundacji na Recz Nauki Polskiej, trzykrotnie stypendium ministra zdrowia za Znaczące Osiągnięcia Naukowe, Laur medyczny im. dr. Wacława Mayzla Polskiej Akademii Nauk, a także trzykrotnie Nagrodę Jego Magnificencji Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za Wybitne Publikacje Naukowe. Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
     
  • Miejsce 4.: Karol Sadowski, student V roku kierunku lekarskiego oraz doktorant II roku Szkoły Doktorskiej WUM. Pełni funkcję visiting research fellow w Thorax Center w Rotterdamie oraz w Amsterdam UMC w Holandii. Jest wiceprzewodniczącym Zarządu Samorządu Doktorantów WUM i członkiem Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia WUM.
    Jego zainteresowania kliniczne i naukowe, początkowo skupione wokół neuronauki i neurologii, z czasem skoncentrowały się na kardiologii inwazyjnej i diagnostyce obrazowej. Szczególne miejsce w jego badaniach zajmuje fizjologiczna ocena naczyń wieńcowych, obrazowanie wewnątrznaczyniowe oraz analiza parametrów biomechanicznych tętnic wieńcowych.
    Dodatkowym obszarem jego zainteresowań są przedsiębiorczość i innowacje w sektorze medycznym. W tym obszarze również został wyróżniony - uzyskał tytuł laureata w programie BraveCamp dla startupów, organizowanym przez Uniwersytet Warszawski, a także laureata w konkursie MedBiz Innovations dla biomedycznych projektów startupowych. Za swoje osiągnięcia i promocję Polski na arenie międzynarodowej został wyróżniony przez Pierwszą Damę RP w konkursie „Młody Promotor Polski”.
    Jest też laureatem programu „Szkoła Orłów” dla 15 najlepszych studentów kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz trzykrotnym laureatem programów „Najlepsi z najlepszych 4.0”, jak również „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”, organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także dwukrotnym laureatem grantu „Talenty Jutra”, przyznawanego przez Fundację Empiria i Wiedza.
     
  • Miejsce 5.: Grzegorz Procyk, student VI roku kierunku lekarskiego i doktorant III roku Szkoły Doktorskiej WUM. Od pierwszych lat studiów konsekwentnie rozwija się w obszarze badań nad biomarkerami sercowymi, czego odzwierciedleniem są trzy kolejne stypendia ministra zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe (2022/2023, 2023/2024, 2024/2025) oraz Indywidualne Nagrody Rektora WUM I i III stopnia za działalność naukową.
    W dorobku publikacyjnym posiada 23 prace naukowe – 21 artykułów naukowych i 2 rozdziały w monografiach naukowych, a większość z tych artykułów przygotował jako pierwszy lub korespondujący autor. Łączny IF 79,0 oraz 2550 punktów MEiN plasują go w krajowej czołówce młodych autorów z zakresu nauk medycznych. Jego prace cytowano ponad 100 razy, a indeks Hirscha wynosi 6.
    Od 2022 r. zdobył lub prowadzi sześć grantów badawczo-dydaktycznych. Jako kierownik minigrantu studenckiego i grantu „Młodego Badacza” pracował nad multimarkerową strategią predykcji śmiertelności po TAVI, a w ramach programu „Talenty Jutra” Fundacji Empiria i Wiedza badał interleukinę-6 i lipoproteinę (a) w patofizjologii stenozy aortalnej. Lider projektu klinicznego „Lipoproteina(a) a wywiad rodzinny w kierunku chorób układu sercowo-naczyniowego u młodych osób”. Równolegle realizuje projekty popularyzujące polską naukę na arenie międzynarodowej – „Per aspera ad astra” i „Per aspera ad astra II”, dzięki którym prezentował wyniki prowadzonych badań w Waszyngtonie, Chicago, Pusan, Lejdzie, Dublinie i Glasgow. 
     
  • Miejsce 6.: Maria Żmijewska, studentka V roku kierunku lekarskiego. Od października 2023 r. zasiada w zarządzie Studenckiego Towarzystwa Naukowego WUM, od 2024 r. jest prezesem elektem, a w roku akademickim 2025/2026 obejmie funkcję prezesa tej organizacji. W obszarze naukowym autorka i współautorka wielu doniesień na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych.
    Zdobyła m.in. 1. miejsce w sesji okulistycznej podczas Warsaw International Medical Congress, prezentując pracę o subiektywnym postrzeganiu chorób przewlekłych, oraz w 2022 r. w sesji internistycznej za prezentację dotyczącą wpływu wysiłku fizycznego na mikrokrążenie siatkówki i dodatkowo miała okazję zaprezentować badanie wśród najlepszych prac na sesji plenarnej. W 2024 r. opublikowała pracę „Retinal Microcirculation Measurements in Response to Endurance Exercises Analysed by Adaptive Optics Retinal Camera” jako pierwszy autor w czasopiśmie „Diagnostics” (IF 3.0, MEiN 70).
    Do jej osiągnięć należy również pełnienie funkcji prezydenta 20. edycji Warsaw International Medical Congress (2025) – jednej z największych międzynarodowych konferencji w Europie. W kolejnej edycji będzie pełnić funkcję przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego.
     
  • Miejsce 7: Paulina Kalman, studentka VI roku kierunku lekarskiego. Prezeska Studenckiego Onko-Forum – ogólnopolskiej inicjatywy zrzeszającej młodych pasjonatów onkologii i promującej współpracę między środowiskiem studenckim a specjalistami różnych dziedzin. Laureatka Studenckiego Nobla w kategorii Działalność społeczna – ogólnopolskiego wyróżnienia przyznawanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów studentom mającym realny wpływ na otoczenie akademickie i społeczne.
    Od początku studiów konsekwentnie rozwija swoje zainteresowania naukowe, koncentrując się na tematyce raka piersi, profilaktyki nowotworowej oraz interdyscyplinarnego podejścia w onkologii. Doświadczenie kliniczne i akademickie zdobywała zarówno w Polsce, jak i w renomowanych ośrodkach zagranicznych, m.in. na Heinrich Heine Universität w Düsseldorfie, Medizinische Universität Wien oraz University of Cambridge.
    Była wielokrotnie nagradzana za wystąpienia naukowe, m.in. podczas Sesji Młodych Chirurgów Onkologicznych na zjazdach Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. W 2025 r. reprezentowała głos młodego pokolenia podczas Cancer Mission Fair – flagowego wydarzenia Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont Europa poświęconego misji „Rak”. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie edukacji, współpracy międzypokoleniowej oraz systemowego zaangażowania młodych liderów w rozwój europejskiej onkologii.
    Wyniki prowadzonych badań prezentowała na międzynarodowych kongresach naukowych, m.in. podczas ESMO Breast Cancer 2025, jednej z najważniejszych europejskich konferencji poświęconych nowotworom piersi. Uczestniczyła także w ESMO Course for Medical Students w Neapolu – programie edukacyjnym skierowanym do najbardziej zaangażowanych studentów z całego świata.