Wieczór inkluzywności na Oczki

Występy taneczno-wokalne z ośmiu krajów świata, pozytywna energia, dużo śmiechów i pełna sala – taki był piątkowy wieczór w Klubie Oczki. Wszystko za sprawą studentów tworzących projekt Diversity X WUM, którzy promują i celebrują wielokulturowość, nie tylko na naszej uczelni.

Cultural Night, który odbył się 9 maja, to pierwsze z cyklu dużych wydarzeń organizowanych w ramach Diversity X WUM.

Wspólne poznawania kultury odległych zakątków świata to doskonała okazja do integracji naszych studentów, bez względu na miejsce ich pochodzenia, kierunek na jakim studiują, a także język, którym posługują się na co dzień – mówi Maria Kienitz, członkini Diversity X WUM zajmująca się marketingiem i promocją.

Sogo, El Jarabe Tapatío, Bharatanatyam… czyli wielokulturowa uczta

Na koncercie zjawili się studenci i goście reprezentujący różne kraje, studenci z Polski, pracownicy WUM. Wieczór rozpoczął prodziekan ds. studenckich English Division Wydziału Lekarskiego dr hab. Jacek Sieńko, który poprosił wszystkich obecnych o uczczenie minutą ciszy zamordowaną pracownicę Uniwersytetu Warszawskiego. 

Całość poprowadzili studenci English Division: Nicole Doyle i Brendan Ngandu.

Następnie na scenie pojawił się zespół AMU Sogochum z Korei Południowej współpracujący z Koreańskim Centrum Kultury, który dał pokaz tradycyjnego tańca wykonywanego z użyciem bębna sogo. Potem reprezentantka zespołu Monarka Mexican Dance Group, zatańczyła El Jarabe Tapatío. Znany również jako meksykański taniec w kapeluszu, El Jarabe Tapatío jest uznawany za narodowy taniec Meksyku, symbolizujący z jednej strony zaloty, z drugiej - meksykańską dumę.

– Tradycyjnie wykonywany przez mężczyznę i kobietę taniec charakteryzuje się żywymi kostiumami. Kobieta nosi kolorową, ozdobioną wstążkami sukienkę „China Poblana”, podczas gdy mężczyzna nosi strój charro – tłumaczył  Brendan Ngandu.

Potem przyszedł czas na występ z pogranicza Europy i Azji. Tureckie tańce ludowe zaprezentowała grupa taneczna Tureckie Klimaty, zaś zespół muzyczny KAPO7 zachwycił pięknym wokalem i muzyką. Z kolei nasza utalentowana studentka Arpita wykonała Bharatanatyam - jedną z najstarszych i najbardziej wdzięcznych form tańca klasycznego w Indiach. Ale przy okazji podróży po Indiach nie zapomniano o cieszącym się niezwykłą popularnością tańcu rodem z pełnego akcji i dramatyzmu przemysłu filmowego - Bollywood. Podróż po Indiach ukoronował taniec inspirowany folkiem.

Był też tradycyjny taniec irlandzki. Szybkie kroki i piękne celtyckie melodie w wykonaniu grupy tańca irlandzkiego Damhsa Alainn stworzyły naprawdę żywiołowy i niezapomniany spektakl.

– Taniec irlandzki stał się popularny na całym świecie dzięki programom takim jak Riverdance, ale jego korzenie sięgają wiejskich uroczystości z XVIII wieku – wyjaśniała Nicole Doyle. 

Z kolei studentki Sogol, Fateme i Maryam zaprezentowały pełen emocji taniec perski. Był też występ taneczno-wokalny studentek WUM z Zimbabwe. Cały etniczny show dopełniły wspaniałe tańce regionalne z Polski. Przed publicznością wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Warszawa” AWF.

 

Co jeszcze przygotowuje Diversity X WUM, aby promować inkluzywność

W tym roku studenci postanowili realizować projekt w nowej formule - na przełomie maja i czerwca zaplanowali kilka wydarzeń. Chcą w ten sposób umożliwić jak najszerszy udział w tworzeniu międzykulturowej społeczności. 

  • W piątek 30 maja w Centrum Dydaktycznym będzie można obejrzeć wystawę prezentującą tradycyjne stroje, przedmioty artystyczne i codziennego użytku.
  • W sobotę 31 maja przed Centrum Dydaktycznym (tak jak w latach ubiegłych) stanie miasteczko namiotowe. Będzie tu można spotkać naszych zagranicznych studentów, dowiedzieć się czegoś więcej o ich krajach, obejrzeć wiele ciekawych przedmiotów pochodzących z ich stron, skosztować tradycyjnych potraw czy usłyszeć tradycyjną muzykę.  

Ponadto studenci z Diversity X WUM organizują warsztaty dla studentów oraz spotkania w liceach, w trakcie których podkreślają rolę inkluzywności we współczesnym świecie.

Strona projektu Diversity X WUM, na której można znaleźć wszystkie informacje o działaniach studentów

Zachęcamy do obejrzenia filmu z wydarzenia!

 

 

Fot.: Bartosz Gieraziński, zespół PR i Creative Media - Diversity X WUM