WUM organizatorem II edycji konkursu „Złota Recepta”. Nasi studenci wśród laureatów

W konkursie udział wzięli studenci III roku kierunku lekarskiego z dziesięciu uczelni medycznych z całej Polski. Reprezentanci WUM zajęli 1. i 2. miejsce w konkurencji indywidualnej oraz 2. miejsce w konkurencji zespołowej. Organizatorem wydarzenia była Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM.

Konkurs odbył się 10 maja w murach naszej uczelni.

O konkursie

Celem ogólnopolskiego konkursu wiedzy farmakologicznej dla studentów medycyny „Złota Recepta” jest rozwijanie wiedzy dotyczącej działania i stosowania leków w medycynie, doskonalenie umiejętności właściwego doboru i zapisywania leków, szerzenie zainteresowania farmakologią doświadczalną i kliniczną wśród wyróżniających się studentów.

Konkurs składał się z konkurencji indywidualnej i zespołowej. W części indywidualnej, która objęła pytania testowe jedno- i wielokrotnego wyboru wzięli udział wszyscy uczestnicy. Do konkurencji zespołowej przystąpiły dwu- lub trzy-osobowe z każdej uczelni. Były w niej oceniane umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce. Zespoły otrzymały pięć pytań otwartych dotyczących leków stosowanych w jednostkach chorobowych oraz ich mechanizmów działania, działań niepożądanych, przeciwskazań i wskazań do stosowania oraz interakcji lekowych. 

Zwycięzcy z WUM 

  • 1.miejsce w konkurencji indywidualnej zajęła Emilia Gałka;
  • 2.miejsce w konkurencji indywidualnej zajął Filip Lisiecki;
  • 2. miejsce w konkurencji zespołowej zajęła drużyna w składzie: Emilia Gałka, Anna Owczarek i Jakub Teodorczuk.

Opiekunami i mentorami naszych studentów byli: dr Aleksandra Paź, koordynatorka przedmiotu Farmakologia i toksykologia dla WL oraz mgr Marcin Granat

W klasyfikacji indywidualnej wzięli też udział: Eryk Czyżewski (4. miejsce), Anna Owczarek (6. miejsce), Jakub Teodorczuk (10. miejsce).

Pozostali laureaci

3. miejsce na podium w konkurencji indywidualnej przypadło Piotrowi Stasiakowi z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Najlepsi w konkurencji zespołowej okazali się studenci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 3. miejsce zajęli studenci Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Wykład zamykający 

Prelekcję zatytułowaną "Inhibitory SGLT2 - nowa grupa geroterapeutyków" wygłosił prof. Marek Postuła z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Farmakologiczna gra terenowa

Jednym z celów konkursu jest nawiązanie kontaktów i współpracy między studentami oraz kadrą akademicką krajowych uczelni medycznych. W ramach integracji na terenie kampusu WUM odbyła się farmakologiczna gra terenowa.

  • 1. miejsce w grze zdobyła Drużyna B (Bosentan) w składzie: Marta Borkowska (Gdański Uniwersytet Medyczny), Przemysław Kuzar (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), Karolina Myrdko (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach), Anna Owczarek (Warszawski Uniwersytet Medyczny);
  • 2. miejsce przypadło Drużynie C (Ceftriakson) w składzie: Maria Kaspera (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach), Nikodem Koc (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), Igor Pasteczka (Gdański Uniwersytet Medyczny), Adrianna Żelazek (Uniwersytet im. Kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Warszawie);
  • 3. miejsce wywalczyła Drużyna A (Apiksaban) w składzie: Karol Mitas (Gdański Uniwersytet Medyczny), Angelika Nowak (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach), Kamil Rogalski (Gdański Uniwersytet Medyczny), Mikołaj Ryba (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach).

Gra powstała przy współpracy z pracownikami Muzeum Historii Medycyny WUM.

Komitet organizacyjny Złotej Recepty 2025

Komitet organizacyjny tworzyła grupa pracowników Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM w składzie: dr hab. Janusz Szyndler, dr Agata Karpińska, mgr Magdalena Niedzielko, dr Magdalena Rudnicka, dr Marta Sobczyńska, dr Adriana Wawer, prof. Dagmara Mirowska-Guzel.

Administracyjnie wspierał przedsięwzięcie Piotr Seweryński - sekretarz jednostki.

Informacje organizacyjne na temat konkursu znajdują się na stronie: Strona główna | II Ogólnopolski Konkurs "Złota Recepta"