W podpisanym przez rektorów memorandum strony zobowiązują się dodatkowo do wymiany informacji w zakresie rozwoju edukacyjnego i programowego, przygotowania nowych programów naukowych, publikacji osiągnięć i ich wdrażania, wspólnego organizowania konferencji naukowych, prezentacji doświadczeń i osiągnięć w różnych dziedzinach medycyny, publikowania wyników badań naukowych prowadzonych przez oba uniwersytety.
Delegacja z Ukrainy przyjechała na WUM 8 maja. Wraz z rektorem prof. Romanem Yatsyshynem gościliśmy także prof. Mariię Hryshchuk, prorektor oraz dr Petro Herycah, asystenta rektora. Ze strony WUM delegację przyjęli: prof. Rafał Krenke, prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, prof. Agnieszka Mielczarek, dziekan WLS, dr hab. Łukasz Czyżewski, prodziekan WNoZ ds. pielęgniarstwa WNoZ oraz Lidia Przepióra-Dziewulska, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą i Jarosław Kulczyki, główny specjalista ds. public relations.
O znaczeniu międzyuniwersyteckiej współpracy
Współpraca naszej uczelni z Uniwersytetem Medycznym w Iwano-Frankiwsku rozpoczęła się roku 2011. W jej ramach kadra Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM przeprowadziła w Ukrainie cykl szkoleń dla ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek. Po agresji Rosji na Ukrainę i rozpoczęciu pełnoskalowej wojny współpraca znacznie przyspieszyła. Specjaliści z WUM i LPR przeszkolili w zakresie nowoczesnych procedur ratownictwa medycznego ponad 1000 osób, w tym instruktorów z Ukrainy. W sumie, dzięki polskim ratownikom medycznym nowe kompetencje zyskało około 5000 osób z Ukrainy. W ramach współpracy WUM z Uniwersytetem w Iwano-Frankiwsku zorganizowano 10 polsko-ukraińskich konferencji naukowych, które do wybuchu wojny odbywały się naprzemiennie w Polsce i Ukrainie, od 2022 roku odbywają się one tylko na WUM z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu w Iwano-Frankiwsku.
- Współpraca z Uniwersytetem Medycznym w Iwano-Frankiwsku ma dla WUM znaczenie wielowymiarowe – podkreślił prof. Rafał Krenke – Cały czas czujemy, że Ukraina, uniwersytety medyczne w Ukrainie potrzebują współpracy z uniwersytetami medycznymi w Polsce, jak i innych krajach europejskich. Jestem przekonany, że jedną z naszych ważnych misji dziś, abyśmy koleżanki i kolegów z tamtejszych uniwersytetów, a także ich studentów, w tym dziele wspomagali. Poza tym, wydaje mi się że ta współpraca będzie obustronne korzystna i zamierzamy ją rozwijać na różnych polach.
- Wizyta na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym jest dla nas bardzo istotna – zaznaczył prof. Roman Yatsyshyn – Nasz kraj jest w stanie wojny. Wielu żołnierzy wracających z frontu potrzebuje pomocy medycznej i rehabilitacji, wielu kombatantów cierpi na zespół strasu pourazowego, wiele osób straciło w tej wojnie bliskich, wiele osób opuściło kraj, albo zmieniło miejsce zamieszkania w Ukrainie. Szukamy współpracy z uniwersytetami europejskimi, ponieważ potrzebujemy nowych kadr medycznych. Musimy wykształcić specjalistów, którzy będą żyli i pracowali w Ukrainie. Do tego potrzebna jest reforma sposobu kształcenia medyków i systemu ochrony zdrowia. Poszukujemy partnerów do realizacji wspólnych projektów. Cieszymy się z wizyty na WUM, ponieważ z tą uczelnią mamy długą historię owocnej współpracy. I dodał: - Na koniec chcę gorąco podziękować wszystkim Polakom, polskiej społeczności akademickiej, a w szczególności Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za niesioną serdeczną pomoc i za przyjaźń.
Wizyta w Centrum Symulacji Medycznych i Uniwersyteckim Centrum Stomatologii
Delegacja z Ukrainy zwiedziła Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, po którym oprowadzały prof. Agnieszka Mielczarek, dziekan WLS oraz dr hab. Piotr Regulski, prodziekan WLS ds. współpracy z zagranicą i kierunków: lekarsko-dentystycznego w języku angielskim i elektroradiologia. Delegacja była także w Centrum Symulacji Medycznych, o którego działaniu opowiadał jego kierownik dr Marcin Kaczor.
- Rozmawialiśmy, o tym jak rozwijać współpracę instytucjonalną, na temat naszych potencjalnych wspólnych projektów naukowych, ale także o tym, jak wesprzeć Uniwersytet Medyczny w Iwano-Frankiwsku w zakresie dydaktyki, w szczególności symulacji medycznych. Delegacja Ukraińska odwiedziła nasze Centrum Symulacji Medycznych i rozmawialiśmy o tym jak nasze doświadczenia mogą przyczynić się do poprawy jakości dydaktyki w ich uczelni. Planujemy rozwój współpracy z Uniwersytetem w Iwano-Frankiwsku na nowych polach – podkreśla prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju.