Noc Muzeów w Muzeum Historii Medycyny WUM coraz bliżej! Sprawdźcie, co zaplanowaliśmy

Sobotni wieczór 17 maja naprawdę warto spędzić w Muzeum Historii Medycyny WUM! W programie wiele atrakcji: ciekawe wykłady, interaktywne warsztaty i lekcje anatomii w 3D. Tematem wszystkich aktywności jest zdrowie człowieka w ujęciu holistycznym.

Sercem wydarzenia będzie przestrzeń Muzeum Historii Medycyny WUM, zlokalizowana w budynku Centrum Biblioteczno-Informacyjnego WUM przy ul. Żwirki i Wigury 63 (Warszawa, dzielnica Ochota). To tutaj będzie można obejrzeć wystawy i wziąć udział w warsztatach i innych aktywnościach. Wykłady oraz koncert odbędą się w Auli im. prof. Janusza Piekarczyka zlokalizowanej w pobliskim Centrum Dydaktycznym WUM przy ul. ks. Trojdena 2a.

Wydarzenie startuje 17 maja o 18:00 i będzie trwać do godziny 1:00 w nocy! 

Wydarzenie na Facebook'u z kompletem informacji na temat Nocy Muzeów w Muzeum Historii Medycyny WUM 

Warsztaty, zajęcia, profilaktyka (Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM)

Warsztaty przygotowane przez studentów ze Studenckich Kół Naukowych to doskonała okazja, aby zakosztować medycyny w praktyce! 

W programie czekają warsztaty z przygotowywania preparatu leczniczego, warsztaty z pierwszej pomocy dla noworodka i dorosłych, instruktaż higieny jamy ustnej oraz darmowy przegląd stomatologiczny. Będzie można założyć specjalny brzuch ciążowy oraz poczuć się jak prawdziwy ekspert w dziedzinie pielęgniarstwa.

Będzie też można poobserwować pod mikroskopem hodowle bakterii i grzybów, a także zobaczyć historyczne narzędzia, unikalne książki, starą dokumentację.

Studenci opowiedzą, jak zmieniała się kardiologia na przestrzeni lat, jaka jest historia postępów diagnozowania i leczenia najczęstszych chorób płuc, czym są choroby cywilizacyjne, udzielą informacji na temat HIV/AIDS, odkryją tajemnice chirurgii i transplantacyjnej. Pokażą, jak prawidłowo założyć jałowy fartuch i rękawiczki

Będzie też gra – interaktywna symulacja ukazująca dostęp do usług zdrowotnych, zachęcająca do refleksji i dialogu na temat systemu opieki medycznej. 

W wybranych godzinach odbędą się badania profilaktyczne: badanie poziomu cukru, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała i konsultacja wyników z dietetykami, szycie chirurgiczne, trenażer do operacji laparoskopowych.

Teatr anatomiczny (Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM)

Noc Muzeów na WUM nie może odbyć się bez lekcji anatomii. Poprowadzą je studenci wydziału lekarskiego. Nie będą to tradycyjne wykłady, ale maping ludzkiego ciała prezentowany na nowoczesnym podświetlanym fantomie, który studenci wzbogacą o krótkie prelekcje dotyczące profilaktyki i zachowań prozdrowotnych.

Ciekawe wykłady (Centrum Dydaktyczne WUM)

Do udziału i poprowadzenia wykładów zaprosiliśmy lekarza oraz...historyka, bo spojrzenie na zdrowie może być też nieoczywiste! 

  • O godz. 19.00 wystąpi dr hab. Daniel Śliż z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM z wykładem „Medycyna stylu życia receptą na zdrowie”
  • O godz. 21.00 wystąpi prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wykładem „Cztery żywioły, osiem smaków. Jedzenie i zdrowie w czasach staropolskich”

Wystawy (Centrum Biblioteczno–Informacyjne WUM)

Na zwiedzających czekają też wystawy prezentujące dzieje akademickiego nauczania medycyny w Warszawie, a także historyczną działalność klinik zajmującycyh się kardiologią, chirurgią, ortopedią, ginekologią i położnictwiem, farmacją, stomatologią. Można się będzie również przekonać, jak wyglądał gabinet prof. Jerzego Choróbskiego oraz gabinet prof. Ireneusza Roszkowskiego.

Koncert fortepianowy (Centrum Dydaktyczne WUM)

O godz. 22:30 wystąpi Bianka Haase z recitalem „Od muzyki klasycznej do rozrywkowej”

 

Kto może nas odwiedzić?

Wszyscy! Wstęp na Noc Muzeum w Muzeum Historii Medycyny jest otwarty.

 

Organizatorzy 

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Historii Medycyny WUM we współpracy z: Studenckie Koło Naukowe „KLIO”, Biblioteką Uczelnianą WUM, IFMSA-Poland Oddział Warszawa, SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM, PTSF Oddział Warszawa, SKN Zdrowia Publicznego, SKN Agar, SKN Managerów Zdrowia, SKN Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego "BeLivers", SKN przy Klinice Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii, SKN  Urologii, SKN Położnych, SKN Alveolus, SKN ProNeo przy Klinice Neonatologii i Chorób Rzadkich, Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii, SKN Fizjoterapii.