Nasi badacze ze stypendium START 2025

Prestiżowe stypendia naukowe Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START otrzymuje co roku stu zdolnych naukowców przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Do konkursu o tegoroczne stypendium wpłynęło 725 wniosków. W gronie laureatów znaleźli się Przemysław Kasiak, student VI roku kierunku lekarskiego i doktorant w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii oraz dr Aleksander Ślusarczyk, lekarz i asystent badawczo-dydaktyczny pracujący w Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej.

Laureaci z WUM

Program START docenienie naukowców u progu kariery, którzy już mogą się wykazać się znaczącymi osiągnięciami badawczymi i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego.

Obszar zainteresowań naukowych Przemysława Kasiaka dotyczy kardiologii i medycyny sportowej. Student i jednocześnie doktorant jest współautorem 33 artykułów naukowych (IF=85; h-index=12) i dwóch podręczników; edytorem czasopisma PLOS ONE (IF=2,9) oraz recenzentem >170 publikacji naukowych. Jest również członkiem Klubu30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zrzeszającego wybitnych młodych kardiologów. Podczas studiów współpracował m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lozannie, Uniwersytetem w Zurychu i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Utrechcie. Otrzymał m.in. trzykrotnie Stypendium Ministra Zdrowia za Znaczące Osiągnięcia Naukowe, Laur medyczny PAN, a także trzykrotnie Nagrodę Rektora WUM za Wybitne Publikacje Naukowe. 

Dr n. med. i n. o zdr. Aleksander Ślusarczyk jest członkiem Europejskiej Sekcji Urologii Onkologicznej oraz międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Badań Nad Rakiem Urotelialnym Young Academic Urologists w ramach struktur Europejskiego Towarzystwa Urologii. Głównym obszarem jego zainteresowań naukowych są nowotwory pęcherza moczowego, górnych dróg moczowych oraz prostaty. W swojej pracy badawczej koncentruje się na identyfikacji czynników prognostycznych, a szczególnie na opracowywaniu nowych metod stratyfikacji pacjentów z rakiem pęcherza moczowego. Z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską pt. „Identyfikacja czynników ryzyka oporności na leczenie BCG terapią u pacjentów z rakiem pęcherza moczowego nienaciekającym mięśniówki”. Autor 46 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach o łącznym współczynniku wpływu Impact Factor wynoszącym 180. Odbył liczne staże badawcze w wiodących ośrodkach zagranicznych, w tym w Mayo Clinic (Rochester, USA), University of Heidelberg (Niemcy) oraz University of Sheffield (Wielka Brytania). Współpracuje naukowo z licznymi klinikami zagranicznymi realizując wspólne projekty badawcze.

O stypendiach START

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 r.ż. (lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia). Dorobek kandydatów – udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych – jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Do tej pory stypendium otrzymało 4 236 naukowców.