MINIATURA 9 na badania dotyczące usuwania antybiotyków i chemioterapeutyków ze środowiska wodnego

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło drugą listę rankingową konkursu MINIATURA 9. Wśród 65 laureatek i laureatów znalazła się dr Eliza Malinowska z Katedry Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej. Nasza badaczka otrzymała dofinansowanie w wysokości 49 999 zł na badanie wstępne/pilotażowe „Poszukiwanie grzybów ligninolitycznych zdolnych do biodegradacji antybiotyków i chemioterapeutyków zanieczyszczających środowisko wodne”.

Celem projektu jest poszukiwanie grzybów ligninolitycznych, które mają potencjał do oczyszczania środowiska wodnego z antybiotyków i chemioterapeutyków o wysokim ryzyku ekotoksykologicznym, poprzez analizę ich wzrostu i zdolności biodegradacyjnych w warunkach ekspozycji na te ksenobiotyki. Jak napisano we wniosku projektowym, uzyskane wyniki umożliwią identyfikację gatunków o najwyższym potencjale do skutecznego usuwania tych ksenobiotyków, co stanowi istotny krok w kierunku opracowania efektywnych metod mykoremediacji ścieków. Badania będą stanowić podstawę do dalszych projektów, mających na celu rozwój nowych strategii i wdrożenie biologicznych technologii usuwania ksenobiotyków ze środowiska wodnego.

MINIATURA to konkurs, w którym naukowcy ze stopniem doktora, pracujący w polskich jednostkach naukowych, mogą ubiegać się o finansowanie w wysokości od 5 do 50 tys. zł na realizację pojedynczego działania naukowego. Wnioski w konkursie MINIATURA ocenia zespół ekspertów wybranych przez Radę NCN. Eksperci podczas oceny biorą pod uwagę m.in. osiągnięcia naukowe osoby wskazanej do realizacji działania naukowego, poziom naukowy działania, możliwość jego wykonania i potencjalny wpływ na rozwój dyscypliny, zasadność realizacji działania, zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu działania naukowego, a także sposób przygotowania wniosku.