Konferencja o tym, co ważne i aktualne w położnictwie

”Położnictwo bez granic” to niezwykła konferencja organizowana z okazji Dnia Położnej. Oddaje głos studentkom tego kierunku, które dzielą się wynikami swoich prac badawczych, jednocześnie poruszając najważniejsze tematy dotyczące roli położnej w opiece nad kobietami w każdym wieku.

Studencka inicjatywa

Wydarzenie to inicjatywa studentek ze Studenckiego Koła Naukowego Etyki oraz Studenckiego Koła Naukowego Położnych, wspieranych przez nauczycieli akademickich z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej. Tegoroczna, dwunasta już edycja odbyła się 8 maja, dokładnie w dzień urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, patronki położnych.

– Chylę czoła przed naszymi studentkami, które organizując tą konferencję, wytrwale, samodzielnie, uparcie dążą do celu – powiedziała otwierając wydarzenie dr hab. Grażyna Bączek, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej.

Pomysłu oraz wytrwałości w jego realizacji pogratulowała także prodziekan ds. położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska.

– To jest niebywałe i bardzo to doceniamy, że taka inicjatywa jest inicjatywą oddolną, studencką – zaznaczyła prodziekan - A przy okazji życzę nam wszystkim, żebyśmy potrafili budować już od lat studenckich dobre relacje i dobre praktyki.

Położna to zawód wyjątkowy

A także odgrywający znaczącą rolę w systemie ochrony zdrowia. Podkreśliła to prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji, dodając, że łączy rzetelną wiedzę medyczną z ogromną uważnością, emocjonalnością i umiejętnością bycia blisko drugiego człowieka.

– Ta konferencja jest dla mnie także dowodem dojrzałości środowiska studenckiego, gotowego rozmawiać o trudnych tematach, o których często my, nauczyciele, dorośli nie zawsze potrafimy rozmawiać prosto, z empatią i odwagą. Jako uczelnia chcemy wspierać panie w badaniach naukowych i zachęcić do zadawania kolejnych trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi, bo to panie wkrótce będziecie wyznaczać nowe kierunki opieki nad kobietą, dzieckiem i całą rodziną – mówiła prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska.

O tym, że studia na kierunku położnictwo to najlepszy z możliwych wyborów przekonywał dr hab. Łukasz Czyżewski, prodziekan ds. pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu.

– Chcę wam serdecznie pogratulować świetnego pomysłu na życie. Jest to jedna z najwspanialszych dróg, które można sobie wyobrazić i co najlepsze - wybrać. I wy to właśnie zrobiłyście. Mam nadzieję, że każdy dzień spędzany na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym to potwierdza i utwierdza was w dokonanym wyborze – podkreślał dr hab. Łukasz Czyżewski.

Uhonorowanie małych istnień

Do wygłoszenia wykładu inauguracyjnego zostały zaproszone dwie położne z Belgii: Sabrina Chebchoubi oraz Mona Billiau. Obie są wolontariuszkami organizacji "Boven De Wolken vzw" zajmującej się wsparciem rodziców, których dzieci urodziły się martwe. Podzieliły się swoim doświadczeniem związanym z tym, jak ich organizacja pomaga poradzić sobie ze stratą. Prelegentki opowiedziały o sesjach zdjęciowych, które wykonują jako wolontariuszki organizacji czy innych formach upamiętnienia dzieci, które pomagają przeżyć żałobę, ale także przełamać tabu związane z urodzeniem martwego dziecka.

Wystąpienia studentek i położnych

W programie znalazły się: sesja poświęcona wystąpieniom studentek z SKN Etyki, sesja poświęcona wystąpieniom studentem z SKN Położnych, sesja Położna Mistrzem Położnej oraz sesja plakatowa. Poruszane tematy były różnorodne, ponieważ taka jest ta dziedzina: dotyczy nie tylko opieki nad kobietami w okresie planowania rodziny, ciąży, porodu i połogu, ale także nad kobietami w okresie menopauzalnym i senium, a także nad noworodkami obojga płci, małymi dziewczynkami i nastolatkami. Obejmuje aspekty medyczne, społeczne, kulturowe.

W trakcie konferencji można było posłuchać między innymi o tym, jakie są czynniki wpływające na decyzję kobiet o rezygnacji z kolejnej ciąży po pierwszym porodzie, jak AI wspiera diagnostykę i leczenie w położnictwie i ginekologii, jakie są międzynarodowe standardy opieki okołoporodowej.

Strona z programem, na której można przeczytać tytuły wszystkich wystąpień oraz nazwiska prelegentek

Wystawa poświęcona patronce położnych

Konferencji towarzyszyła wystawa, która przybliżyła życiorys i działalność Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz, która mimo zakazu niemieckich strażników przyjęła w nim 3 tys. porodów. Położne polskie obrały sobie Stanisławę Leszczyńską jako swoją patronkę ze względu na jej niezłomną postawę wobec obrony każdego życia dziecka.