Na koncert zaprosiła Fundacja dla transplantacji „Zostaw Serce na Ziemi”, której założycielem i prezesem jest dr Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg, transplantolog z Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM, a także lider zespołu HLA4TRANSPLANT.
– Każdy jeden bilet, każda obecność, każde „tak, mogę być dawcą” jest bezcenne, bo ratuje życie. Bo transplantacja to jest bezpośrednie ratowanie życia – mówił doktor Kaliciński otwierając wydarzenie.
Czego można było posłuchać w czasie koncertu? Na przykład Nita wykonała utwór z filmu Vaiana2 "Nowy ląd", Organek popularne „Mississippi w ogniu”, a Kayah poderwała do tańca do utworów „Supermenka” i „Testosteron”. Artystom towarzyszył band pod kierownictwem Kacpra Stolarczyka. Gospodynią wieczoru była Gabi Drzewiecka.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Zdrowia, Prezydent Miasta Warszawa, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Poltransplant, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM oraz Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Dzisiejsze wydarzenie to połączenie muzyki i zabawy z takim czystym dobrem i wspieraniem szlachetnych idei. Bardzo wam dziękuje, że tutaj jesteście i wspieracie transplantologię, a my z naszej strony będziemy dokładali starań, żeby ona dalej się rozwijała i żebyśmy ratowali kolejne ludzkie życia – powiedział prof. Rafał Krenke do uczestników koncertu.
Dziękowali także: prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM, prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz Marzena Kowalczyk, dyrektor UCK WUM.
Dawstwo narządów to akt najwyższej formy pomocy
W czasie wydarzenia padło wiele ważnych słów na rzecz zwiększenia świadomości społecznej oraz promowania idei dawstwa narządów. Mówili o tym, zarówno zaproszeni artyści, obecne na wydarzeniu rodziny pacjentów, którym transplantacja uratowała życie, jak i zaproszona ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
– Każde wydarzenie dla transplantologii jest, chciałam powiedzieć „na wagę złota”, ale ono jest właściwie na wagę życia. I bardzo dziękuję, że to robicie – mówiła Izabela Leszczyna – Dziękuję naszym fantastycznym lekarzom, transplantologom, bo bez nich ten cud ofiarowania drugiego życia byłby niemożliwy.
Ministra podziękowała też wszystkim dawcom, którzy zdecydowali się ofiarować swoją cząstkę siebie drugiemu człowiekowi, a także rodzinom zmarłych dawców.
– Trzeba być niezwykle dobrym człowiekiem, aby w najbardziej dramatycznej chwili życia, tracąc bliską osobę, umieć wznieść się ponad swój ból i myśleć o innych i robić dobro.
Na koniec podziękowała biorcom za „apetyt na życie, determinację i za to, że po prostu bardzo chcieliście żyć i dzisiaj jesteście świadkami tego, że dla transplantologii warto zrobić naprawdę dużo”.
Rektor prof. Krenke wręczył Ministrze Izabeli Leszczynie podziękowania od Senatu WUM za wsparcie transplantologii w Polsce.
O swoich doświadczeniach opowiedzieli także krótko rodzice dzieci, które otrzymały szansę na drugie szczęśliwe życie. Było to możliwe dzięki staraniom naszych transplantologów oraz możliwościom, jakie daje im system OCS Heart, innowacyjny system perfuzji i monitorowania pozwalający utrzymywać pobrane serce poza organizmem, w stanie metabolicznie aktywnym, nawet do 12 godzin (zwany „Sercem w pudełku”).
– Transplantacja jest cudem, bo to jest po prostu przekazanie życia. I ten cud widzicie tutaj na scenie – mówiła mama malutkiej Cecylii – Rozmawiajmy o transplantacji, bo to jest ważne, żebyśmy wiedzieli, że możemy przekazać życie w taki sposób.
Tata nastoletniej Oliwii, dla której serce przetransportowano z Litwy do Warszawy przy użyciu OCS Heart, podkreślał:
– To dzięki takim ludziom, jak wy tutaj jesteście, to wszystko mogło się udać. Oliwka żyje i my jesteśmy dalej szczęśliwą rodziną. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy się angażują w ideę transplantacji.
Każdy sprzedany bilet na koncert był cegiełką finansową dla „Serca w pudełku”.
Fot: Dominika Scheifinger