Kongres odbywał się 25-26 kwietnia on line i zgromadził czołowych specjalistów z Ukrainy, Polski, a także zaproszonych gości z USA i krajów europejskich. W ten sposób powstała wyjątkowa platforma do wymiany doświadczeń i najnowszych osiągnięć naukowych.
Wydarzenie o strategicznym znaczeniu
Uczestników wydarzenia powitali rektorzy obu uniwersytetów – członek-korespondent NAMN Ukrainy, prof. Jurij Leonidowycz Kuczyn oraz prof. Rafał Krenke. Wsparcie i osobisty udział magnificencji podkreśla najwyższy poziom konferencji i jej strategiczne znaczenie dla środowiska medycznego obu krajów.
Kongres zgromadził przede wszystkim przedstawicieli środowiska otorynolaryngologów obu krajów. Moderatorami sesji naukowych i warsztatów byli: prezydent kongresu, pierwszy prorektor ds. pracy naukowo-pedagogicznej i kształcenia podyplomowego NUM im. O.O. Bohomolca, członek-korespondent NAMN i NAPN Ukrainy, prof. Oleksandr Mykołajowycz Naumenko; wiceprezydent Kongresu, kierownik Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Kazimierz Niemczyk oraz kierownik Katedry Otorynolaryngologii NUM im. O.O. Bohomolca, prof. Julia Waleriewna Diejewa.
10 lat współpracy
Historia tej polsko-ukraińskiej współpracy naukowej sięga 2015 roku, kiedy podpisano memorandum o współpracy między obiema uczelniami. Przez 10 lat inicjatywa ta umożliwiła liczne staże otorynolaryngologów z Ukrainy w Polsce w WUM i wizyty pracowników Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii WUM w Kijowie, co przyczyniło się do wzajemnego wzbogacenia doświadczenia praktycznego i osiągnięć naukowych.
Pierwszy kongres odbył się w 2018 roku i obecnie, mimo trudnych warunków związanych z czasem wojennym, wydarzenie nadal jednoczy naukowców i rozwija się. Tegoroczny kongres zgromadził około 2000 lekarzy, którzy uzyskali dostęp do aktualnych informacji i wzięli udział w wysokiej jakości warsztatach.
Takie międzynarodowe wydarzenia podkreślają nie tylko znaczenie dyplomacji naukowej we współczesnym świecie, ale także demonstrują wolę społeczności obydwu uniwersytetów do zacieśniania współpracy i nieustanne dążenie do rozwoju zawodowego nawet w najtrudniejszych warunkach.