26. Bieg po Nowe Życie i nagrody dla naszych specjalistów za działania na rzecz transplantologii

W sobotę odbył się 26. Bieg po Nowe Życie, w którym udział wzięło wielu specjalistów z WUM z rektorem prof. Rafałem Krenke na czele. W przededniu biegu nagrody „Drugiego Życia” odebrali: w kategorii "Osobowość polskiej transplantologii" prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, a w kategorii „Aktywni dla transplantacji” dr Zygmunt Kaliciński z Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM.

Specjaliści z WUM na starcie biegu

Bieg po Nowe Życie to największa w Polsce impreza sportowa, która buduje pozytywne postawy wobec dawstwa narządów oraz podnosi wiedzę i świadomość na temat procedur transplantacyjnych. 26. edycja wydarzenia odbyła się 10 maja w Wiśle.

Na starcie biegu stają czteroosobowe sztafety, które z kijami do nordic walking muszą przejść trasę biegu. W skład sztafet wchodzą osoby po przeszczepieniach, dawcy rodzinni, młodzież z województwa śląskiego, sportowcy, dziennikarze, aktorzy oraz przedstawiciele świata medycyny. W tym roku sztafet było 83. 

Z naszej uczelni pomaszerowali w nich:

  • prof. Rafał Krenke, rektor
  • prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby
  • prof. Roman Danielewicz z Zakładu Pielęgniarstwa Chirurgicznego, Transplantacyjnego i Leczenia Pozaustrojowego
  • prof. Mariusz Kuśmierczyk, prof. Małgorzata Sobieszczańska-Małek, dr Zygmunt Kaliciński z Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii
  • prof. Sławomir Nazarewski z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej
  • dr hab. Olga Tronina na co dzień pracuje w Klinice Transplantologii, Immunologii, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych
  • dr hab. Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego
  • lek. Dorota Miszewska Szyszkowska z Poradni Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii przy Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie
  • Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym
  • dr hab. Jolanta Gozdowska z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych
  • dr Edyta Karpeta, koordynatorka transplantacyjna w  Szpitalu Dzieciątka Jezus
  • Anna Lis z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej

 

Prof. Michał Grąt i dr Zbigniew Kaliciński na Gali Polskiej Transplantologii

Tradycyjnie w przededniu biegu odbyła się Gala Polskiej Transplantologii "Drugie Życie". To już 10. edycja wydarzenia, które honoruje osoby zasłużone dla polskiej transplantologii w pięciu kategoriach: osobowość polskiej transplantologii, aktywni dla transplantacji, media o transplantacji, aktywni po transplantacji, rok w polskiej transplantacji. Przyznawana jest także nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się prof. Michał Grąt oraz dr Zygmunt Kaliciński.

Profesor Grąt, który otrzymał nagrodę w kategorii "Osobowość polskiej transplantologii", został doceniony m.in. za uczynienie z UCK WUM jednego z największych ośrodków przeszczepiania wątroby na świecie, a także za nowatorski program przeszczepiania fragmentu wątroby od żywego dawcy dla dorosłego biorcy - rozpoczęty w kierowanej przez niego Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM w październiku ubiegłego roku.

Doktor Kaliciński nagrodę w kategorii „Aktywni dla transplantacji” otrzymał za działalność założonej przez niego Fundacji dla Transplantacji „Zostaw serce na Ziemi” oraz zorganizowanie zbiórki na innowacyjną aparaturę OCS Heart, z której od 2023 r. mogą korzystać specjaliści z Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM. OCS Heart to przenośny, ciepły system perfuzji i monitorowania zaprojektowany do utrzymywania serca dawcy w stanie metabolicznie aktywnym, w warunkach bardzo zbliżonych do tych, jakie panują w organizmie, który pozwala wydłużyć czas przydatności organu do wszczepienia z 4 do 12 godzin.