Tekst

Kongres Zdrowia Publicznego

W dniach 6­–7 grudnia br. w murach naszej uczelni odbył się V Kongres Zdrowia Publicznego, którego organizatorami, wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Katedrą Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM, byli: Instytut Ochrony Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, Szkoła Zdrowia Publicznego CMKP oraz Polskie Stowarzyszenie Naukowe „Zagrożenia Cywilizacyjne i Zdrowie Publiczne”.

Pierwszy dzień kongresu otwierały wystąpienia Głównego Inspektora Sanitarnego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie Zdrowia Publicznego dr. hab. Jarosława Pinkasa oraz prof. Bolesława Samolińskiego, kierownika Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM. Drugi dzień otworzył Jego Magnificencja Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś.

Wśród gości kongresu znaleźli się m.in. Zbigniew Król i Maciej Miłkowski – Podsekretarze Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Izabela Kucharska i Grzegorz Hudzik – zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, a także liczne grono Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych z całej Polski. Gośćmi zagranicznymi byli Djoeke van Dale z RIVM - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiskowego w Holandii oraz Jake Gommon z Public Health England.

Dyskusje panelowe z udziałem ekspertów zdrowia publicznego dotyczyły zagadnień evidence based policy, medycyny stylu życia, zagrożeń środowiskowych, komunikacji w zdrowiu publicznym i profesjonalizacji zdrowia publicznego. W sposób szczególny zaakcentowano wagę evidence based policy w kształtowaniu polityki zdrowotnej państwa.

Tegoroczny kongres zyskał wymiar naukowy. Pierwszego dnia przedstawiciele zespołów naukowych uczelni i instytutów naukowych z całej Polski prezentowali podczas sesji panelowych swoje prace, odbyła się także sesja plakatowa. Autorom najlepszych prezentacji oraz plakatów jury konkursowe przyznało nagrody pieniężne.

Fot. Michał Teperek

Kongres Zdrowia Publicznego 01.jpg