Pierwsze w Polsce zastosowanie echokardiografii fotorealistycznej w czasie przezskórnego zabiegu leczenia niedomykalności mitralnej

Data dodania: 26.11.2018
23 listopada br. zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, jako pierwszy w Polsce, wykorzystał nowatorską technikę echokardiografii fotorealistycznej w czasie redukcji stopnia niedomykalności mitralnej za pomocą przezskórnego zabiegu brzeg do brzegu.

59-letni pacjent z ciężką, objawową, funkcjonalną, niedomykalnością mitralną nie mógł być poddany klasycznemu zabiegowi kardiochirurgicznemu z powodu bardzo wysokiego ryzyka operacyjnego. W czasie przeprowadzonej procedury do wizualizacji serca wykorzystano fotorealistyczne, trójwymiarowe obrazowanie serca w czasie rzeczywistym. Technika ta, będąca najnowocześniejszym sposobem prezentacji echokardiograficznej, dostępna jest na świecie od września tego roku. 

Zabieg przezskórnej plastyki mitralnej metodą brzeg-do-brzegu przeprowadził zespół w składzie: operatorzy - dr Arkadiusz Pietrasik i dr Adam Rdzanek, dr Piotr Scisło – nawigacja echokardiograficzna oraz dr Tadeusz Bering – kardioanestezjologia. Niedomykalność zastawki mitralnej zmniejszono z ciężkiej do śladowej za pomocą 1 zapinki Mitraclip (Abbott). 

Biuro Informacji i Promocji WUM

 

 

Fot. I Katedra i Klinika Kardiologii WUM