Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wykład dr. hab. Andrzeja Jakubczyka

24 października w XXXIII Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika odbył się szósty już wykład dedykowany uczniom szkół, które uczestniczą w Programie Patronackim naszej Uczelni.

Oprócz gospodarzy w spotkaniu uczestniczyła także młodzież z dwóch pozostałych szkół objętych patronatem: XVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego.

Wykład poprowadził dr hab. Andrzej Jakubczyk z Katedry i Kliniki Psychiatrycznej - ceniony naukowiec, wyróżniony stypendium naukowym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za swój dorobek badawczy. 

W wystąpieniu zatytułowanym „Uzależnienie od alkoholu, stary problem, nowe koncepcje” wykładowca przedstawił tematykę nałogu z perspektywy medycznej począwszy od danych epidemiologicznych poprzez wpływ alkoholu na układ dopaminergiczny i serotoninergiczny skończywszy na działaniu etanolu na ośrodkowy układ nerwowy. Uczestnicy spotkania usłyszeli ponadto o zmieniającej się na przestrzeni lat definicji uzależnienia w tym najnowszej typologii Otto Lescha. Omówiono także nowe standardy terapii uzależnienia, wedle których całkowita abstynencja nie jest już dogmatem. Wiele uwagi poświęcono tzw. strategii redukcji szkód i farmakoterapii.

Poruszane kwestie spotkały się z zainteresowaniem licealistów, którzy zadawali dr hab. A. Jakubczykowi interesujące pytania.

Na zakończenie dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra dziękując za ciekawy i pouczający wykład wręczyła prelegentowi upominek i podziękowania od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka, który jest inicjatorem Programu Patronackiego. Zaprosiła także na następne spotkanie poświęcone okulistyce, które odbędzie się w Liceum im. St. Batorego.

 

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter