III ogólnopolska konferencja „Interdyscyplinarne aspekty chorób skóry i błon śluzowych”

25 lutego br. już po raz trzeci zorganizowano konferencję dermatologiczną poświęconą interdyscyplinarnym aspektom chorób skóry i błon śluzowych. Tegoroczna edycja zgromadziła prawie 250 uczestników, w tym ponad 60 uczestników aktywnych z całej Polski.
25 lutego br. już po raz trzeci zorganizowano konferencję dermatologiczną  poświęconą interdyscyplinarnym aspektom chorób skóry i błon śluzowych. Tegoroczna edycja zgromadziła prawie 250 uczestników, w tym ponad 60 uczestników aktywnych z całej Polski.

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Barbara Górnicka oraz reprezentant Okręgowej Rady Lekarskiej – dr Filip Dąbrowski.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Zasady dobrej publikacji wygłosiła” prof.. Hanna Szajewska, Kierownik II Kliniki Pediatrii WUM oraz redaktor naczelna "Journal of Paediatric Gastroenterology and Nutrition".
Konferencję poprzedziły warsztaty z podstaw dermatochirurgii, które poprowadziła Agnieszka Gradzińska.

W trakcie konferencji aktywni uczestnicy zaprezentowali się podczas sesji ustnych oraz plakatowych. Konkurs obejmował prace oryginalne, poglądowe oraz opisy przypadków klinicznych. Laureatów każdej sesji wyłoniło jury. Dodatkowo przyznane zostały nagrody specjalne: publiczności, opiekuna SKN Dermatologii WUM, kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii WUM, Redaktora "Przeglądu Dermatologicznego" oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Nagrody Opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Dermatologii WUM  - dr Joanny Czuwary przypadły:

Dawidowi Niżyńskiemu – za pracę „Obraz kliniczny świądu u chorych na wirusowe zapalenie wątroby”,

Kornelii Pietrauszce – za pracę „Rozległe owrzodzenie skóry owłosionej głowy - problem diagnostyczno-terapeutyczny”,

Justynie Buś – za pracę „Sklerodaktylia - defekt nie tylko estetyczny, czyli jak poprawić ruchomość dłoni u pacjentów z twardziną układową”

Nagrodą Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego - prof. Lidii Rudnickiej wyróżniono:

Katarzynę Nowacką za pracę „Eksperymentalne zastosowanie komórek macierzystych w połączeniu z klejem tkankowym. Wyniki wstępne badania in vivo na modelu zwierzęcym”.

Nagroda Redaktora Naczelnego Przeglądu Dermatologicznego - prof. Małgorzaty Olszewskiej przypadła:

Julii Nowowiejskiej za pracę – „Ziarniniak grzybiasty o dramatycznym przebiegu u pacjenta z wywiadem piodermii zgorzelinowej”

Nagrodą Kierownika Kliniki Dermatologicznej WUM – prof. dr Lidii Rudnickiej:

uhonorowano Alicję Szatko za pracę – „Przypadek pacjentki ze zróżnicowanymi morfologicznie zmianami na skórze sromu i przetrwałą infekcją HPV”

W ramach konkursu I Ustnej Sesji Naukowej I miejsce przypadło pracy oryginalnej pt.

I.„Eksperymentalne zastosowanie komórek macierzystych w połączeniu z klejem tkankowym. Wyniki wstępne badania in vivo na modelu zwierzęcym”, autorstwa Katarzyny Nowackiej.

Nagrodę publiczności otrzymała Aleksandra Sobiborowicz  za pracę zatytułowaną ”17β-estradiol promuje przeżycie komórek czerniaka w warunkach in vitro”

W ramach II Ustnej Sesji Naukowej - Przypadki Kliniczne pierwsze miejsce zajęła:

Katarzyna Pisarz za pracę „Ustekinumab w liszaju płaskim mieszkowym - opis przypadku”.

Nagrodą publiczności uhonorowano Alicję Szatko za pracę pt „Przypadek pacjentki ze zróżnicowanymi morfologicznie zmianami na skórze sromu i przetrwałą infekcją HPV”.

Laureatkami Sesji Plakatowych zostały:

Beata Wańczyk – za pracę „Ocena roli dermatologia w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych”;

Ewa Tenderenda –za pracę „Hypomelanotyczny czerniak guzkowy w ciąży” oraz

Dominika Ragin – za pracę „Zasady pielęgnacji skóry w chorobach nowotworowych”

I Nagroda w ramach III Ustnej Sesji Naukowej - mini-wykładach prac poglądowych przypadła Justynie Buś –  za pracę „Sklerodaktylia - defekt nie tylko estetyczny, czyli jak poprawić ruchomość dłoni u pacjentów z twardziną układową”

Nagroda publiczności powędrowała do Anny Pasierb, którą doceniono za pracę – „Cząsteczki pękniętego pierścienia - nowe dane o roli sekosteroidów w fizjologii keratynocytów”.

IV edycja konferencji planowana jest na 3 marca 2018 roku.

Fot. Tomasz Jędrzejewski