IX Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym

8 lutego 2017 r. w siedzibie naszej Uczelni, odbyła się IX Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym organizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego. Zostały na niej przedstawione i poddane pod dyskusję interpretacje wyników badań prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2017”. Gospodarzem Wydarzenia był Rektor prof. Mirosław Wielgoś, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego i Organizacyjnego debaty był prof. Zbigniew Izdebski, a organizatorami: Katedra Biomedycznych Podstaw Rozwoju Seksuologii i Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego, Katedra Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji, Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego i Polpharma we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

W trakcie debaty dyskutowano o psychospołecznych i medycznych aspektach zdrowia seksualnego. Debata zgromadziła kilkaset osób – ekspertów, ludzi nauki, kultury, osoby zajmujące się edukacją seksualną i dziennikarzy. Wśród nich znaleźli się, m.in.: prof. Marian Szamatowicz - pionier metody in vitro w Polsce, poseł dr n. med. Beata Małecka-Libera, Włodzimierz Paszyński - Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, Wanda Nowicka - honorowa przewodnicząca Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, prof. Krzysztof Czajkowski, prof. Eugenia Mandal, prof. Tomasz Szlendak, dr n. med. Monika Łukaszewicz, dr n. med. Beata Wróbel, dr n. med. Marzena Dębska, dr n. hum. Alicja Długołęcka.

Sondaż przeprowadzany został przez IQS w okresie od grudnia 2016 r. do stycznia 2017 r., na reprezentatywnej grupie 2,5 tys. Polaków, w wieku co najmniej 18 lat. Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego jest nowatorską kampanią społeczną promującą zdrowie seksualne. Jej celem jest uświadamianie wpływu zaburzeń zdrowia seksualnego na wszystkie sfery życia człowieka, w tym na ogólną kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne.

Z upublicznionego w środę przez prof. Zbigniewa Izdebskiego raportu „Seksualność Polaków 2017” wynika, że seks odgrywa istotną lub bardzo istotną rolę u 40 proc. dorosłych Polaków, a 42 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swego życia seksualnego. Specjalista powiedział, że w podejściu do seksu uwidaczniają się coraz większe różnice międzypokoleniowe, które mogą świadczyć o zmianie obyczajowej wśród młodszych Polaków.

Debatę zakończył pokaz specjalny filmu "Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" i spotkanie z twórcami filmu, m.in. Marią Sadowską, Magdaleną Boczarską, Violettą Ozminkowski, Piotrem Woźniak-Starakiem.

Kamilla Walczak
Biuro Prasowe