XXVI Sesja Noblowska

5 grudnia Dziekan I Wydziału Lekarskiego po raz 26. zaprosił społeczność naszej Uczelni na Sesję Noblowską – coroczne spotkanie, podczas którego prezentowane są dokonania laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.
5 grudnia Dziekan I Wydziału Lekarskiego po raz 26. zaprosił społeczność naszej Uczelni na Sesję Noblowską – coroczne spotkanie, podczas którego prezentowane są dokonania laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Gospodarzem wydarzenia, tradycyjnie odbywającego się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, był Dziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Paweł Włodarski. Przybyli m.in.: Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, Prorektorzy: prof. Barbara Górnicka, prof. Jadwiga Turło, prof. Krzysztof J. Filipiak, dr hab. Wojciech Braksator, Dziekani pozostałych wydziałów WUM: prof. Marek Kuch, prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, prof. Piotr Wroczyński, prof. Piotr Małkowski, Kanclerz mgr Małgorzata Rejnik. Zaproszenie Dziekana przyjęli także: prof. Marek Krawczyk – Rektor WUM dwóch poprzednich kadencji, prof. Tadeusz Tołłoczko – Rektor AM w Warszawie w latach 1990-1996, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prof. Jerzy Jurkiewicz, prof. Leszek Kryst, prof. Janusz Wyzgał.

Tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny jest prof. Yoshinori Oshumi za odkrycie mechanizmu autofagii (autofagocytozy) polegającej na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury.

Dziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Paweł Włodarski przypomniał, że nagroda dla prof. Oshumi jest drugą w historii przyznawania przez Komitet Noblowski „medycznych nobli” dotyczącą procesu autofagii. W 1974 roku otrzymał ją prof. Christian de Duve za prekursorskie odkrycia mechanizmów procesu autofagii dokonane w latach 50. XX wieku. Zauważył, że ostatnie lata cechuje lawinowy wzrost zainteresowania zagadnieniem trawienia przez komórkę jej własnych elementów – obumarłych lub uszkodzonych: „Od 1999 roku liczba artykułów na ten temat wzrasta w gwałtownym tempie. W ubiegłym roku opublikowano ich ponad cztery tysiące. Jak zauważyła profesor Maria Masucci z Instytutu Karolinska – autofagia jest obecnie jednym z najintensywniej zgłębianych zagadnień w dziedzinie badań biomedycznych” – mówił prof. Paweł Włodarski.

Prof. Mirosław Wielgoś – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podziękował Dziekanowi Pawłowi Włodarskiemu za decyzję o kontynuowaniu tradycji organizacji Sesji Noblowskiej, wydarzenia, które na stałe wpisało się w grudniowy kalendarz spotkań naukowych naszej Uczelni. „Nie ma chyba drugiej imprezy, która gromadzi tak szeroki krąg odbiorców. Zawsze byłem również szczęśliwy, widząc poprzednich Dziekanów i byłych Rektorów naszej Uczelni, którzy również z wielką radością przyjmowali zaproszenie na ten niezwykły i wieczór i zawsze – w granicach swoich możliwości – chętnie w nim uczestniczyli. Cieszę się, że i dzisiaj ta sala jest pełna i tak różnorodna” – powiedział prof. Mirosław Wielgoś.

Kilka słów do zgromadzonej publiczności przekazał Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślił, że pomimo niezliczonej liczby nagród, które przyznawane są na świecie każdego dnia, Nagroda Nobla ma wyjątkowe znaczenie. Natomiast wśród nagród noblowskich, wyróżnienie przyznawane w dziedzinie fizjologii i medycyny zajmuje szczególne miejsce, bowiem ich laureaci cechują się niekwestionowanym autorytetem w świecie medycyny, bez reszty poświęcają się badaniom, a wyniki ich odkryć są potwierdzone naukowo. Minister Zdrowia zauważył, że Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny z reguły przyznawana była grupie naukowców. Indywidualne wyróżnienie dla prof. Yoshinori Oshumi to dowód na wyjątkowość i rangę dokonań japońskiego naukowca.

Zaprezentowaniu sylwetki oraz osiągnięć badawczych tegorocznego noblisty poświęcone były trzy wykłady, które przygotowały i wygłosiły:

  • prof. Lidia Rudnicka (Prodziekan ds. Nauki I WL, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologicznej WUM) – „Prof. Yoshinori Ohsumi – droga do Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2016 r.”;
  • dr hab. Małgorzata Gajewska (Katedra Nauk Fizjologicznych, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW) – „Samostrawienie w obronie przed stresem – rola autofagii w rozwoju i starzeniu organizmu”;
  • prof. Dominika Nowis (Zakład Medycyny Genomowej WUM, Kierownik Laboratorium Medycyny Doświadczalnej Centrum Nowych Technologii UW) – „Jak zjadać z pożytkiem – rola autofagii w rozwoju odporności”.

Zwieńczeniem XXVI Sesji Noblowskiej był recital Monet Quartet.

Cezary Ksel
Biuro Prasowe WUM

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM