Dyplomatorium na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym

30 listopada w Auli wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka Centrum Dydaktycznego WUM odbyła się promocja lekarzy dentystów, doktorów habilitowanych i doktorów nauk medycznych Wydziału Lekarsko-Dentystycznego. W uroczystości wziął udział Rektor prof. Mirosław Wielgoś.

Dyplomatorium prowadziła prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska – Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego. Władze rektorskie, oprócz Jego Magnificencji, reprezentowali prof. Jadwiga Turło – Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii oraz dr hab. Wojciech Braksator – Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji. Przybyły najwyższe władze bratnich wydziałów: prof. Paweł Włodarski – Dziekan I Wydziału Lekarskiego, prof. Marek Kuch – Dziekan II Wydziału Lekarskiego, prof. Piotr Wroczyński – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Piotr Małkowski – Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu; oraz członkowie władz dziekańskich Wydziału Lekarsko-Dentystycznego: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk – Prodziekan ds. Dydaktyczno-Wychowawczych, dr hab. Michał Ciurzyński – Prodziekan ds. Nauki, prof. Kazimierz Szopiński – Prodziekan ds. Nauczania w Języku Angielskim i Współpracy z Zagranicą, prof. Sylwia Słotwińska – Kierownik Studium Doktoranckiego WLD. Władze administracyjne reprezentowała mgr Dorota Gawrońska-Wójcik – Zastępca Kanclerza. Przybyli również przedstawiciele samorządów lekarskich: Leszek Dudziński – Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Andrzej Sawoni – Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej i Marta Klimkowska-Misiak – Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej, a także Anna Lella – prezydent European Regional Organization of the FDI World Dental Federation.

Witając absolwentów tegorocznej promocji Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, Dziekan prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska pogratulowała zakończenia trudnych pięciu lat edukacji w naszej Uczelni, ukoronowanych otrzymaniem dyplomu lekarza dentysty. Dodała, że jego zdobycie otwiera nowy etap, który w pracy zawodowej wymaga wykazania dużej odpowiedzialności oraz stałego uzupełniania wiedzy – wszystko po to, aby w sposób należyty służyć pacjentowi. Zauważyła, że pomimo trudności z bazą lokalową i dydaktyczną, z którymi boryka się Wydział, w kategorii naukowej wydziałów lekarsko-dentystycznych w kraju, jednostka kierowana przez prof. Elżbietę Mierzwińską-Nastalską wciąż zajmuje najwyższe miejsce na podium. Zwracając się do doktorów nauk medycznych oraz doktorów habilitowanych pani Dziekan życzyła odwagi w poszukiwaniu dalszych dowodów naukowych oraz determinacji w zdobywaniu kolejnych stopni i tytułów.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś pogratulował absolwentom szczęśliwego zakończenia pięcioletniego etapu kształcenia uniwersyteckiego. Zauważył jednak, że wraz z momentem uzyskania dyplomu i otrzymaniem prawa wykonywania zawodu, jednym z najważniejszych elementów ich przyszłej pracy będzie odpowiedzialność – przede wszystkim za pacjentów, nad którymi będą sprawować opiekę. Życzył absolwentom, aby nigdy nie zwątpili w słuszność podjętej decyzji wyboru kierunku studiów. Prof. Mirosław Wielgoś pogratulował także doktorom oraz doktorowi habilitowanemu zdobycia stopni naukowych, podkreślając, że ich otrzymanie zobowiązuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz rozwoju medycyny.

Głos zabrał także Leszek Dudziński – Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który przypomniał postaci dwóch wybitnych stomatologów związanych z naszą Uczelnią: prof. Janusza Piekarczyka – Rektora Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1999-2005 oraz prof. Marię Wierzbicką – Prodziekana ds. Oddziału Stomatologicznego I WL w latach 1981-1986; natomiast Marta Klimkowska-Misiak – Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej zaapelowała do promowanych o przestrzeganie Kodeksu Etyki Lekarskiej w praktyce zawodowej.

Podczas dyplomatorium 93 osobom wręczono dyplom ukończenia studiów, 9 osobom – dyplom doktora nauk medycznych, 1 osobie – dyplom doktora habilitowanego.

Medal „Złoty Laur Absolwenta” zdobyła Monika Garbacz (średnia: 4,68).

W imieniu nowo promowanych lekarzy dentystów przemawiał Marcin Szerszeń, a w imieniu naukowców – dr Szymon Frank.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert Wiktorii Szubelak – jednej z najbardziej utalentowanych młodych polskich gitarzystek klasycznych.

Cezary Ksel

Zdjęcia: Jarosław Oktaba