„Złoty Skalpel” dla naszych naukowców

Projekt „Wdrożenie innowacyjnej metody wewnątrzmacicznej operacji płodów z rozpoznaną przepukliną przeponową” autorstwa prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia i dr. n. med. Przemysława Kosińskiego z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskał nagrodę w ósmej edycji konkursu „Złoty Skalpel” organizowanego przez „Puls Medycyny”.
Projekt „Wdrożenie innowacyjnej metody wewnątrzmacicznej operacji płodów z rozpoznaną przepukliną przeponową” autorstwa prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia i dr. n. med. Przemysława Kosińskiego z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskał nagrodę w ósmej edycji konkursu „Złoty Skalpel” organizowanego przez „Puls Medycyny”.

 W tym roku po raz pierwszy w historii plebiscytu jury zdecydowało o przyznaniu nagrody dwóm projektom. Wraz z projektem z naszej Uczelni, równorzędną nagrodę uzyskał projekt „Operacje mózgu w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego rezonansu magnetycznego. Wstęp do terapii genowej mózgu” prof. dr. hab. n. med. Mirosława Ząbka z Interwencyjnego Centrum Neuroterapii Kliniki Neurochirurgii CMKP Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

 Jak informują organizatorzy konkursu: tegoroczna edycja jest wyjątkowa: zgłoszone projekty reprezentują wysoki, a jednocześnie dość wyrównany poziom. Są nowatorskie, przełomowe, odważne. Prof. Leszek Czupryniak, juror konkursu „Złoty Skalpel” podkreśla: „Innowacyjność jest nierozerwalnie związana z pieniędzmi i nie jest jasne, czy powinniśmy nagradzać umiejętność w zdobywaniu środków na zakup sprzętu, czy też oryginalne koncepcje diagnostyczne czy terapeutyczne. Ale innowacja to także synonim oryginalności, co oznacza, że wprowadzanie takich rozwiązań, przynajmniej w początkowym okresie, jest trudne i nie ma charakteru masowego.”

 Nowatorskie zabiegi przed narodzinami

Pierwszy projekt dotyczy wewnątrzmacicznej operacji u płodu z przepukliną przeponową. Polega na fetoskopowej okluzji tchawicy płodu (FETO) i jest wykonywany w celu zwiększenia przeżywalności noworodków z rozpoznaną prenatalnie przepukliną przeponową.

Wewnątrzmaciczne operacje płodów to jedno największych wyzwań chirurgii prenatalnej. Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są od lat, mają duże znaczenie m.in. w leczeniu wad serca. Leczenie przepukliny przeponowej na etapie prenatalnym dotychczas jednak było w Polsce niemożliwe, dlatego wprowadzenie tego typu zabiegów ma charakter wybitnie innowacyjny. Zdaniem jurorów, przeprowadzenie tego typu nowatorskich operacji świadczy o odwadze, oryginalności i wysokich umiejętnościach kandydata.

Uważa się, że wrodzona przepuklina przeponowa jest jedną z najpoważniejszych wrodzonych wad strukturalnych płodu i wiąże się z bardzo wysoką śmiertelnością noworodków. „Według dostępnych danych naukowych, przeżywalność w przepuklinie przeponowej dzięki zastosowaniu operacji FETO wzrasta z 24 do 49 proc.  w przypadku wady lewostronnej oraz z 0 do 35 proc. w przypadku prawostronnej przepukliny przeponowej” – mówi prof. Mirosław Wielgoś, kierownik projektu. Operacja FETO jest innowacyjnym i trudnym technicznie zabiegiem, wykonywanym tylko w kilku ośrodkach na świecie. Dotychczas polskie pacjentki, u których płodu rozpoznano przepuklinę przeponową, aby odbyć tę operację, musiały wyjeżdżać za granicę. Dzięki zespołowi I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego te innowacyjne operacje wewnątrzmaciczne są obecnie wykonywane także w Polsce.

Terapia genowa mózgu już także w Polsce

W tym roku 8 z 10 wniosków zgłoszonych w konkursie pochodzi z dziedzin zabiegowych, co znacznie utrudniało ocenę i wybór jurorów. Rozważano dylemat – czy należy nagradzać zdolności organizacyjne do tworzenia warunków i zespołów operacyjnych, czy też indywidualne umiejętności zabiegowe?

Projekt zgłoszony przez prof. Mirosława Ząbka – stworzenie miejsca do wykonywania operacji neurochirurgicznych w rzeczywistym, silnym polu rezonansu magnetycznego wymaga zdolności organizacyjnych, wybitnych umiejętności zabiegowych i ma ogromne znaczenie dla chorych z nowotworami ośrodkowego układu nerwowego. Jest wynikiem kilkunastoletniej współpracy Kliniki Neurochirurgii CMKP w Warszawie z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Francisco i z Kliniką Neurochirurgii w Pittsburgu w USA. „Operacje w czasie rzeczywistym otwierają nową erę w historii medycyny, przecierając szlaki dla terapii genowej mózgu. W utworzonym w tym celu Interwencyjnym Centrum Neuroterapii jest ona już

na bardzo zaawansowanym etapie” – mówi autor przedsięwzięcia prof. Mirosław Ząbek. Na realizacji projektu skorzysta wielu pacjentów, zagrożonych najpoważniejszymi chorobami mózgu. Jest to także przykład wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w polskiej medycynie.

Opr. Marta Wojtach
Biuro Prasowe WUM
na podstawie materiału prasowego organizatora

          

Zdjęcie: Puls Medycyny