Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci prof. Jana Zaorskiego w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym

W środę 20 kwietnia 2016 roku w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym odbyło się uroczyste osłonięcie tablicy poświęconej pamięci prof. Jana Zaorskiego, połączone z odsłonięciem tabliczek z kodami QR upamiętniających wyjątkowe postacie żołnierzy AK - pracowników naszej Uczelni. Odsłonięcia dokonał JM Rektor wraz z byłymi Rektorami.

JM Rektor - prof. Marek Krawczyk przywitał zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – prof. Leszek Żukowski, wiceprezes – Jerzy Żelaśkiewicz, dr hab. Marek Cieciura -  członek Prezydium, prof. Bogdan Pruszyński i  prof. Tadeusz Tołłoczko - byli Rektorzy naszej Uczelni, a także najbliższa rodzina Profesora Jana Zaorskiego.

Prezes - prof. Leszek Żukowski przypomniał historię Armii Krajowej a następnie umieścił tabliczkę z kodem QR zawierającą biogram prof. Zaorskiego przy tablicy upamiętniającej postać Profesora.

JM Rektor przedstawił najważniejsze wydarzenia związane z postacią  Profesora Zaorskiego. Z prezentacji Dyrektora Muzeum Historii Medycyny - prof. Edwarda Towpika uczestnicy uroczystości mieli okazję zapoznać się z historią Szkoły dr. Zaorskiego, która działała w latach 1941-1943 w Warszawie oraz zobaczyć unikalne zdjęcia związane z życiem i działalnością Profesora pochodzące ze zbiorów Muzeum.

Dr hab. Marek Cieciura omówił dotychczasowy przebieg projektu umieszczania tablic z kodami OR oraz przedstawił tablicę przygotowaną dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu został przyznany przez Kapitułę medal „Za zasługi dla ŚZŻAK”, który wręczył JM Rektorowi Prezes ŚZŻAK.

Każdy z  przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymał od Rektora Medal Facultas Acedemica – Medicinalis Varsoviae.

Agata Solecka
rzecznik prasowy