Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej

W poniedziałek, 18 kwietnia 2016 roku w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, pracowników naszej Uczelni. W uroczystości uczestniczył JM Rektor – prof. Marek Krawczyk oraz Dyrektor Szpitala - prof. Janusz Wyzgał.
W poniedziałek, 18 kwietnia 2016 roku w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, pracowników naszej Uczelni. W uroczystości uczestniczył JM Rektor – prof. Marek Krawczyk oraz Dyrektor Szpitala -  prof. Janusz Wyzgał.

Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowali: wiceprezes - Jerzy Żelaśkiewicz, członek Prezydium - dr hab. n. med. inż. Marek Cieciura oraz skarbnik - Maciej Jarosiński. Pamiątkowy Medal „Za Zasługi dla ŚZŻAK” przyznany Szpitalowi przez Kapitułę przekazał na ręce Dyrektora - prof. Janusza Wyzgała wiceprezes ZG - Jerzy Zelaśkiewicz. Podziękowanie skierowane do Prezesa ZG ŚZŻAK oraz medal z okazji 110 rocznicy utworzenia Szpitala Dzieciątka Jezus wręczył przedstawicielom Prezydium Zarządu Głównego Dyrektor Janusz Wyzgał.

Odsłonięta tablica jest jedną z pięciu, które są zaplanowane do umieszczenia na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Istotnym elementem tego projektu jest upamiętnienie wykładowców i studentów Uczelni, którzy byli żołnierzami Armii Krajowej.

Na tablicy znajdują się QR kody, w których zawarte są informacje, m.in. dotyczące wydarzeń związanych z historią Szpitala oraz biogramy 19 pracowników - żołnierzy AK.

Idea utrwalania i popularyzacji wiedzy historycznej za pomocą nowej technologii została zainicjowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i jest realizowana w Miejscach Pamięci.

Agata Solecka
rzecznik prasowy