Spotkanie otworzyła dr hab. Beata Zakrzewska-Pniewska, która powitała wszystkich gości oraz zapoznała uczestników z zagadnieniami naukowymi przedstawianymi podczas konferencji. Program naukowy sympozjum podzielony był na cztery sesje poświęcone różnym aspektom terapii postępującej postaci stwardnienia rozsianego (SM).
Tematyka pierwszej sesji obejmowała wciąż bardzo aktualny problem progresji w stwardnieniu rozsianym. Przewodniczyły jej prof. Dagmara Mirowska-Guzel (Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM) oraz dr hab. Beata Zakrzewska-Pniewska (Katedra i Klinika Neurologii WUM). Pierwszy wykład przedstawiony przez dr hab. Beatę Zakrzewską-Pniewską dotyczył nowego spojrzenia i najnowszych wyzwań stojących przed naukowcami badającymi stwardnienie rozsiane o postępującym przebiegu, natomiast drugi zaprezentowany przez dr Małgorzatę Siger omawiał zastosowanie badania MRI jako metody oceny progresji SM. Kolejny wykład dotyczył farmakoterapii w postępującej fazie SM i podzielony był na dwie części: pierwszą – dotyczącą spojrzenia z punktu widzenia farmakologa – przedstawiła prof. Dagmara Mirowska-Guzel, natomiast drugą – omawiającą punkt widzenia neurologa – zaprezentowały dr Monika Nojszewska oraz dr Aleksandra Podlecka-Piętowska z Katedry i Kliniki Neurologii WUM. Ostatni wykład w tej sesji dotyczył zagadnienia immunoterapii SM w obserwacji odległej i został przedstawiony przez dr Aleksandrę Podlecką-Piętowską (omawiającą badania leków stosowanych w pierwszej linii terapii SM) i dr Monikę Nojszewską (która omówiła nadania leków zaliczanych do leczenia II i III linii terapii SM).
Druga sesja zatytułowana „Pacjent z zaawansowanym SM i jego lekarz” poświęcona była trudnym aspektom praktycznym, etycznym i psychologicznym opieki nad pacjentami w terminalnym stadium SM oraz wynikających z tego obciążeń dla prowadzących to leczenie lekarzy. Przewodniczącymi tej sesji byli dr Małgorzata Siger (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) oraz dr hab. Marek Czarkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwszy wykład zaprezentowany przez dr. Andrzeja Opuchlika z Katedry i Kliniki Neurologii WUM poruszał problematykę medycyny końca życia w SM. Omówiono w nim obszernie aspekty związane z opieką paliatywną oraz terminalną w SM. Wśród poruszanych podczas tej sesji zagadnień znalazły się także te dotyczące aspektów etycznych związanych ze stosowaniem metod medycyny alternatywnej, zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów chorych na SM. Zagadnienie to przedstawił dr hab. Marek Czarkowski. Ostatni wykład w tej sesji, zaprezentowany przez dr Mariolę Kosowicz (Centrum Onkologii w Warszawie), poświęcony był psychologicznym aspektom w relacji lekarza z pacjentem z zaawansowanym SM i koncentrował się przede wszystkim na przyczynach i konsekwencjach wypalenia zawodowego.
Trzecia sesja była sesją interaktywną, podczas której przedstawiono przypadki pacjentów z chorobami demielinizacyjnymi OUN o bardzo aktywnym przebiegu. Wykład przedstawiony przez dr hab. Beatę Zakrzewską-Pniewską zwracał szczególną uwagę na trudności diagnostyczne w tej grupie chorych, natomiast przypadki przedstawione przez dr Monikę Nojszewską oraz dr Aleksandrę Podlecką-Piętowską podkreślały konieczność zarówno intensyfikacji leczenia u pacjentów, u których przebieg choroby jest bardzo aktywny, jak i niekiedy konieczność weryfikacji rozpoznania, już w trakcie leczenia chorego. Sesji przewodniczyli dr Aleksandra Podlecka-Piętowska, dr Monika Nojszewska oraz dr Jacek Zaborski (Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie). Sesję zakończyła ciekawa dyskusja nad przedstawionymi zagadnieniami ze szczególnym uwzględnieniem dylematów, przed którymi stają lekarze stosujący nowe leki immunomodulujące i immunosupresyjne w terapii SM.
W ostatniej podsumowującej konferencję sesji zatytułowanej „Nowości w SM” dr hab. Beata Zakrzewska-Pniewska przedstawiła perspektywy immunoterapii w SM w 2016 roku – omówiła wyniki nowych badań klinicznych w postaci postępującej SM, nowe doniesienia dotyczące leków stosowanych już w leczeniu chorych na SM oraz możliwe zmiany w programach lekowych refundowanych przez NFZ.
Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy oceniają, że konferencja spełniła ich oczekiwania i dostarczyła odpowiedzi na wiele pytań stawianych przez osoby szczególnie zainteresowane problemem leczenia stwardnienia rozsianego, zwłaszcza postaci postępującej tej choroby.
dr n. med. Monika Nojszewska
dr hab. med. Beata Zakrzewska-Pniewska
Katedra i Klinika Neurologii WUM
Fot. Tomasz Jędrzejewski
Dział Fotomedyczny WUM