W dniach 10-11 marca z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Zdrowia Publicznego zorganizowano I Warszawskie Dni Promocji Zdrowia. Hasłem przewodnim konferencji było „Zdrowie w populacji”. Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor – prof. Marek Krawczyk.
Konferencję otworzył opiekun naukowy Koła - dr Dominik Olejniczak oraz przewodnicząca SKN Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia - Agnieszka Bodych. Następnie do uczestników wydarzenia zwrócił się Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych – prof. Marek Kulus. Dziękując za zaproszenie, wyraził zadowolenie z faktu, iż może uczestniczyć w kolejnym przedsięwzięciu, które powstało z inicjatywy studentów. Podkreślił, że konferencje studenckie niosą ze sobą ważną informację dotyczącą zainteresowań naukowych młodzieży, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w programach nauczania. Zauważył także, że duża aktywność studentów na polu naukowym wyróżnia naszą Uczelnię spośród innych ośrodków akademickich zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Kończąc swoje wystąpienie pogratulował pomysłu organizatorom i zachęcił do dalszych działań, które przyczynią się do podniesienia poziomu nauczania i prowadzonych na Uniwersytecie badań naukowych.
W programie konferencji znalazły się dwie sesje studenckie oraz dwie sesje eksperckie. Prelegenci przedstawili łącznie 42 prezentacje dotyczące czterech wiodących tematów: zdrowia osób w wieku poprodukcyjnym, zdrowia osób z niepełnosprawnościami, zdrowia studentów na uczelniach medycznych oraz zdrowia dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.
Konferencję zakończyło rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę studencką zaprezentowaną w trakcie dwóch sesji. Do grona oceniających należeli: prof. Bolesław Samoliński, prof. Waldemar Rastawicki, dr hab. Joanna Gotlib, dr Dominik Olejniczak, dr Wojciech Boratyński, dr Aneta Duda-Zalewska, dr Monika Kozińska.
Miejsce I zajęła Aleksandra Jaonna Kielan za pracę “Ciąże nieletnich” oraz Wioleta Kitowska i Jolanta Makaruk za referat "Punktowa ocena jadłospisów studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego".
Miejsce II zajęła Ilona Cieślak za esej “Ocena ryzyka wystąpienia niedoboru witaminy D3 u studentów na podstawie analizy ich zachowań zdrowotnych" oraz Anna Kuklińska i Ewelina Wierzejska za pracę “Samobadanie piersi - teoria czy praktyka?".
Miejsce III zajęli: Katarzyna Mendyk, Monika Kowalik, Kinga Antos-Latek, Marta Mazalo i Konrad Pagacz za prezentację “Zachowania prozdrowotne w zakresie odżywiania się i aktywności fizycznej, u dzieci i młodzieży szkolnej w wieku do 18 roku życia".
Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM
Fot. Tomasz Jędrzejewski
Dział Fotomedyczny WUM