Pięć projektów naszej uczelni dofinansowanych przez ABM

Agencja Badań Medycznych opublikowała listę rankingową po uwzględnieniu procedury odwoławczej, zawierającą wyniki drugiej rundy Konkursu na badania head-to-head w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych. Rekomendację do dofinansowania otrzymały 22 projekty, w tym trzy w wyniku procedury odwoławczej.

Do ABM wpłynęło 76 wniosków o łącznej wartości 932 mln 803 tys. 796,08 zł. Do oceny merytorycznej zostało skierowanych 70 wniosków. Ostatecznie ABM podjęła decyzję o podniesieniu pierwotnej alokacji na II rundę o dodatkowe 38 mln 611 tys. 836,97 zł.

Projekty naszej Uczelni, które uzyskały dofinansowanie:

• „Wczesna suplementacja w profilaktyce alergii na mleko krowie u niemowląt karmionych piersią: badanie z randomizacją - eksperyment medyczny” – dofinansowanie w wysokości 22 077 864,75 zł;
  • „Diagnostyka procesów zapalnych techniką PET/CT z zastosowaniem [18F] FDG oraz [18F] Leukocytów własnych – badanego” - dofinansowanie w wysokości 3 936 988,36 zł;
  • „Prospektywne, randomizowane badanie oceniające skuteczność modulacji nadciśnienia wrotnego w okresie przedoperacyjnym u chorych o zwiększonym ryzyku masywnej utraty krwi podczas przeszczepienia wątroby” - dofinansowanie w wysokości 3 498 741,60 zł;
  • „Randomizowane badanie porównujące skuteczność endoskopowej plastyki żołądka z małoinwazyjną operacją bariatryczną lub leczeniem zachowawczym u chorych z otyłością i chorobami towarzyszącymi” - dofinansowanie w wysokości 13 204 885,26 zł;
  • „Prospektywny randomizowany eksperyment badawczy oceniający wpływ badania ctDNA u chorych po resekcji lub transplantacji wątroby z powodu przerzutów raka jelita grubego lub raka wątrobowokomórkowego (HCC) na strategie leczenia i przeżycie odległe” - dofinansowanie w wysokości 4 384 963,82 zł.