Strategiczne rozmowy o przyszłości szkolnictwa medycznego

W dniach 11–13 czerwca 2025 r. w Różanie odbył się Zjazd Kanclerzy i Kwestorów Uczelni Medycznych, zorganizowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji uczelni medycznych z całej Polski i stało się ważnym forum wymiany doświadczeń oraz dyskusji o finansowaniu i rozwoju szkolnictwa medycznego.

Oficjalnego otwarcia zjazdu dokonał rektor WUM prof. Rafał Krenke oraz kanclerz WUM dr Marta Kijak-Bloch.

Podczas spotkania poruszono kluczowe tematy związane z:

  • nowym modelem ustalania wysokości subwencji,
  • możliwościami finansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO),
  • strategicznym rozwojem uczelni medycznych w Polsce.

Ważnym punktem programu były panele z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia – Mariusza Klenckiego i Piotra Jagielskiego z Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych – którzy przedstawili propozycje zmian w algorytmie podziału subwencji oraz wyzwania związane z wykorzystaniem środków KPO.

Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać wystąpień:

  • dr. hab. Daniela Śliża, który mówił o budowaniu zdrowej i zrównoważonej społeczności akademickiej,
  • Jarosława Kulczyckiego, prowadzącego warsztat z zakresu komunikacji medialnej i nowoczesnych narzędzi informacyjnych w zarządzaniu uczelnią.

Zjazd podkreślił znaczenie integracji środowiska zarządzającego uczelniami oraz potrzebę wspólnego wypracowywania polityki finansowej i organizacyjnej, odpowiadającej wyzwaniom współczesnego szkolnictwa medycznego. Spotkanie było także okazją do zacieśnienia współpracy z Ministerstwem Zdrowia.