Wykład patronacki

14 listopada br. w II LO Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego odbył się wykład dr. Janusza Skrzypeckiego zatytułowany „Luźno o okulistyce”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkól biorących udział w programie patronackim naszej Uczelni.

W imieniu inicjatora programu – Prorektora ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju prof. Krzysztofa J. Filipiaka wszystkich przybyłych na wykład powitała dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra – Pełnomocnik Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego. Przedstawiając sylwetkę prelegenta reprezentującego Zakład Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej WUM, podkreśliła, iż jest on m. in. laureatem konkursu Diamentowy Grant - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendystą Ministerstwa Zdrowia oraz przede wszystkim absolwentem liceum, które było gospodarzem spotkania.

Dr Janusz Skrzypecki, wprowadzając uczniów w problematykę wystąpienia, wyraził się z uznaniem o inicjatywie wykładów, które jego zdaniem pozwalają poznać świat medycyny z innej perspektywy. Powiedział także, iż ma nadzieję, zainteresować młodzież okulistyką, gdyż jest ona pasjonującą i dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny.

W swoim wystąpieniu przybliżył uczniom anatomię oka. Przypomniał, że od zarania dziejów postrzegano ten narząd jako niezwykle ważny i nadawano mu wiele symbolicznych znaczeń. Podkreślił także, iż ostanie dziesięciolecia to w okulistyce czas przełomowych osiągnięć, dzięki którym wiele zmian powodujących ślepotę ma charakter odwracalny. Uczniowie uzyskali podstawową wiedzę o epidemiologii i patofizjologii najważniejszych schorzeń powodujących uszkodzenie wzroku i ślepotę: zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry oraz retinopatii cukrzycowej. Zaznaczył, że 35 % populacji powyżej 55 roku cierpi na jedną z tych chorób, co stanowi ogromny problem epidemiologiczny, a zważywszy na wydłużający się średni czas życia - również wielkie wyzwanie.

Dr Janusz Skrzynecki wyjaśnił także na czym polegają wybrane metody leczenia ślepoty oraz udoskonalania wzroku takie, jak fakoemulsyfikacja  czy zabiegi chirurgii refrakcyjnej. Osobne miejsce poświęcił nowościom technologicznym w okulistyce, problemowi przeszczepów oraz profilaktyce chorób oczu.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem licealistów, którzy zadawali prelegentowi wiele pytań.

Na zakończenie dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra, dziękując za ciekawe i pouczające wystąpienie, wręczyła prelegentowi upominek i list gratulacyjny prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa J. Filipiaka. Zaprosiła także na następne spotkanie poświęcone hematologii, które odbędzie się w XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Fot. Wanda Widomska

[ kontakty ] [ redakcja serwisu ]