Pierwsza edycja stypendiów dla doktorantów M. st. Warszawa

M.st. Warszawa zaprasza doktorantów warszawskich uczelni do udziału w programie stypendialnym i realizacji projektów badawczych związanych z rozwojem i bieżącym funkcjonowaniem miasta. Włączenie młodych naukowców do dialogu na temat przyszłości stolicy ułatwi skuteczną realizację celów Strategii 2030.

Stypendia będą przyznawana na maksymalnie 12 miesięcy w łącznej kwocie do 30 000 zł na projekt, tj. 2500 zł miesięcznie. Wyniki badań mają odpowiadać na konkretne wyzwania związane z funkcjonowaniem i rozwojem Warszawy. Stypendia przyznawane będą na projekty badawcze w obszarach wskazanych przez Urząd m.st. Warszawy, zbieżnych z tematyką doktoratu.

Stypendysta oprócz wsparcia finansowego może liczyć na opiekę pracownika merytorycznego Urzędu m.st. Warszawy, polegającą na przykład na ułatwieniu dostępu do danych i opracowań, którymi dysponuje urząd, lub pomoc w załatwieniu ewentualnych formalności wymaganych do przeprowadzenia badania. Wyniki pomyślnie zrealizowanych stypendialnych projektów badawczych znajdą zastosowanie w kształtowaniu polityk miejskich.

Przy wyborze stypendystów będą brane pod uwagę: zgodność tematu ze wskazanymi obszarami badawczymi, aplikacyjny wymiar badania oraz uwzględnienie kontekstu lokalnego. Jednym z wymogów formalnych jest uzyskanie opinii promotora pracy doktorskiej na temat stypendialnego projektu badawczego.

Nabór do programu będzie prowadzony co roku, za każdym razem wskazywane będą obszary, w których miasto poszukuje odpowiedzi na wyzwania rozwojowe.

Pierwsza edycja stypendiów dla doktorantów – obszary badań:
o zabezpieczenie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży na terenie m.st. Warszawy,
o zabezpieczenie opieki nad osobami starszymi na terenie m.st. Warszawy o żywienie dzieci w placówce oświatowej,
o edukacja zdrowotna młodzieży,
o aktywność fizyczna mieszkańców Warszawy,
o budżet obywatelski, o migracja i integracja,
o zabytki – analiza informacji przestrzennych oraz projektów informatycznych dot. dziedzictwa kulturowego,
o planowanie przestrzenne – miasto zdrowe, zwarte i policentryczne,
o przestrzeń publiczna w kontekście tworzenia centrów lokalnych, o innowacje w projektowaniu w projektowaniu urbanistycznym i architektonicznym,
o crowdfunding jako narzędzie współpracy miasta z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
o dzielnica innowacji,
o modelowanie w działaniach pro-gospodarczych miasta.

Aplikowanie do programu stypendialnego polega na mailowym przesłaniu poprawnie wypełnionego wniosku, opinii promotora oraz załączonych do ogłoszenia oświadczeń.

Termin zgłaszania wniosków to 30 czerwca br.

Na stronie www.um.warszawa.pl/sdd znajdują się wszelkie potrzebne informacje oraz wzory dokumentów do pobrania. Naukowa Warszawa