Zespół pod kierunkiem studenta naszej Uczelni laureatem HackCrisis: Tech for Good w kategorii Data and Facts!

Data dodania: 23.03.2020
Młodzi specjaliści prestiżowych uczelni z obszarów analizy danych, medycyny i matematyki połączyli siły zdobywając I nagrodę w wirtualnym hackathonie poświęconym walce z koronawirusem. Zwycięski zespół założył student IV roku kierunku lekarskiego naszej Uczelni oraz III roku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW - Grzegorz Preibisch.

W dniach 17-22 marca br. odbył się hackathon online. Intensywna praca 1800 osób z 13 stref czasowych zaowocowała 189 pomysłami w trzech kategoriach: izolacja, fakty i dane oraz edukacja. Uczestnicy opracowywali nowe rozwiązania technologiczne, które mogą wesprzeć naukę w walce z COVID-19. Zwycięska ekipa COVID Genomics to, oprócz wspomnianego Grzegorza Preibischa - Piotr Grzegorczyk, student III roku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz Bartosz Białoskórski, student II roku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Zespół zmierzył się z problemem obecnych mutacji wirusa SARS-CoV-2 i ich przewidywanym zmianom w przyszłości. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu zagadnień z analizy danych, medycyny i matematyki, opierając się na uczeniu maszynowym i modelowaniu matematycznym, projekt umożliwi analizę genomu i jego przewidywanych mutacji, co w konsekwencji pozwoli na przyspieszenie prac i zwiększenie szans na powstanie efektywnej szczepionki przeciwko COVID-19.

 

Hackathon zainicjowany został przez polską firmę DO OK S.A., przy wsparciu premiera RP Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Cyfryzacji, GovTech Polska oraz firm prywatnych. Celem wydarzenia było zaangażowanie społeczności IT, psychologów, socjologów, konsultantów służby zdrowia i projektantów interakcji w rozwiązywanie problemów pojawiających się jako konsekwencje pandemii COVID-19 w ramach trzech głównych obszarów: izolacja, fakty i dane oraz edukacja.

 
Więcej o HackCrisis: Tech for Good: https://www.hackcrisis.com/pl#V99z1VtG5O3McTMHvIhtSakXktMbSEBK
 
Zwycięski projekt grupy COVID Genomics: https://www.youtube.com/watch?v=gtJXVBv-9rU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1VL8B-CsRQ7w_1F54FTxiDYJHQMRIVU3MJlPOBDMTy_DvMsvi40fNfPu4