Wywiad z prof. Zbigniewem Fijałkiem na temat sfałszowanych leków

Data dodania: 11.12.2019
Zapraszamy do obejrzenia materiału z programu "Warszawski Dzień", wyemitowanego TVP3 dnia 10.12.19 z prof. Zbigniewem Fijałkiem z Zakładu Farmacji Kryminalistycznej WUM, który w rozmowie z Katarzyną Sanocką oraz Pawłem Pochwałą, mówi o problemie sfałszowanych leków w Polsce, o ich sprzedaży w Internecie, o tym, na co warto zwracać uwagę, aby nie kupić podrobionych medykamentów oraz o kampanii Fight the Fakes, której celem jest zmniejszenie negatywnych konsekwencji obecności sfałszowanych leków.

Fałszywe leki stanowią zagrożenie dla pacjentów i ogółu społeczeństwa. Pacjenci wierzą, że otrzymują prawdziwe leczenie, ale zamiast tego otrzymują potencjalnie niebezpieczne produkty, które mogą zwiększyć odporność na rzeczywiste leczenie i spowodować dalszą chorobę, niepełnosprawność, a nawet śmierć. Ich obecność podważa również zaufanie do systemu opieki zdrowotnej i powoduje ogromne straty finansowe. Ważne jest zatem, aby podnosić świadomość na temat zagrożeń związanych z podrobionym lekami.

Więcej: https://warszawa.tvp.pl/45728824/10122019 (44:54)

W ramach tegorocznego Tygodnia Walki z Lekami Sfałszowanymi, organizowanego przez Fight the Fakes, w dniach 2-3.12 Zakład Farmacji Kryminalistycznej WUM wraz ze Stowarzyszeniem Stop Nielegalnym Farmaceutykom, zorganizował akcję informacyjną, której celem była edukacja studentów i pracowników Uczelni o niebezpieczeństwach związanych z fałszowanymi lekami.