WUM po raz kolejny w gronie kandydatów do Listy Szanghajskiej

Data dodania: 19.08.2019
Po raz drugi nasza Uczelnia znalazła się wśród szkół wyższych sklasyfikowanych w zestawieniu Academic Ranking of World Universities World Top 500 Candidates 2019 (obejmującym miejsca od 501 do 1000), tj. w grupie uczelni mających szansę znaleźć się w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie określanym jako Lista Szanghajska (Academic Ranking of World Universities World Top 500). W tym bardzo prestiżowym zestawieniu znalazło się jedynie 9 uniwersytetów z Polski, w tym tylko dwa medyczne: WUM w ósmej setce oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w dziesiątej.

W ósmej setce, oprócz WUM, znalazł się również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W siódmej setce przypadło miejsce Akademii Górniczo–Hutniczej, w dziewiątej Politechnice Warszawskiej, zaś w dziesiątej sklasyfikowano: Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnikę Wrocławską.

W głównym rankingu Top 500 uwzględniono dwie polskie uczelnie – Uniwersytet Jagielloński (miejsca 301- 400) oraz Uniwersytet Warszawski (miejsca 401- 500). Liderem zestawienia po raz 17 został Uniwersytet Harvarda.

Lista Szanghajska powstaje w oparciu o kilka kryteriów. Twórcy zestawienia biorą pod uwagę: liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali prestiżową nagrodę (np. Nagrodę Nobla albo Medal Fieldsa), liczbę najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczbę publikacji w czasopismach „Nature” czy „Science” oraz liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Ranking uwzględnia też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Lista rankingowa: http://www.shanghairanking.com/ARWU2019.html

Biuro Informacji i Promocji