Implantacja stent-graftu do łuku aorty z udziałem prof. Stephana Haulona

Data dodania: 16.05.2018
16 maja br. w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM, pod nadzorem merytorycznym prof. Stephana Haulona - światowej sławy lidera terapii wewnątrznaczyniowej aorty, kierownika wiodącego ośrodka leczenia chorób aorty w Paryżu, prezesa elekta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, odbyła się kolejna, ósma implantacja stent-graftu do łuku aorty u pacjenta z rozpoznanym tętniakiem w tym odcinku aorty.

Operację wykonał dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz z zespołem: asysta: dr Katarzyna Jama, dr Łukasz Wielocha, instrumentariuszka: piel. Beata Zdanowska, lotna: piel. Grażyna Nowakowska, anestezjolog: dr Dorota Komorowska, anestetyczka: piel. Barbara Dąbrowska, technik RTG Jolanta Kubicka. Zaproszenie kierownika Klinki prof. Sławomira Nazarewskiego do udziału w wydarzeniu przyjęli m.in. prof. Piotr Andziak - konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii naczyniowej, prof. Arkadiusz Jawień - prezes elekt Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej oraz dr Eugeniusz Szpakowski - kardiochirurg z zespołu prof. Mariusza Kuśmierczyka z Instytutu Kardiologii w Aninie. 

„Wykonanie operacji otwartej, to konieczność otwarcia klatki piersiowej i użycia krążenia pozaustrojowego, co wiązałoby się z wysokim ryzykiem powikłań i długą rekonwalescencją. Dlatego operatorzy zdecydowali się na zamówienie specjalnej protezy wewnątrznaczyniowej wykonanej „pod wymiar” aorty pacjenta, z rękawkami do tętnic szyjnych. Największą trudnością operacji było precyzyjne posadowienie stent-graftu tak, aby rękawki znalazły się dokładnie w miejscu ujścia odpowiednich tętnic. Brak precyzji mógłby spowodować ostre niedokrwienie serca (zawał serca) lub ośrodkowego układu nerwowego i masywny udar” – wyjaśnia prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej.              

Zabiegi wewnątrznaczyniowe aorty, z uwagi na małą inwazyjność, krótszą rekonwalescencję i większy komfort chorego, jak również lepsze wyniki szczególnie u obciążonych chorych, coraz częściej wypierają operacje otwarte. Dotychczas granicą działalności chirurgów naczyniowych był poziom lewej tętnicy podobojczykowej - proksymalnie do niej mogli operować jedynie kardiochirurdzy metodą otwartą. Technologia ta pozwala na małoinwazyjne leczenie patologii łuku aorty. Zespół Kliniki ma nadzieję, że doświadczenie i postęp technologiczny spowodują, że ta metoda stanie się powszechnie używana i bardziej dostępna dla pacjentów.                  

Od 1998 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej, jako jednej z pierwszych w Polsce, wykonuje się leczenie wewnątrznaczyniowe tętniaków aorty. Doświadczenie ośrodka jest największe w Polsce - dotychczas tę metodę zastosowano u ponad 2500 chorych. Rocznie w Klinice wykonuje się około 200 implantacji stent-graftów. Od czerwca 2010 r. rozpoczęto program leczenia tętniaków okołonerkowych i piersiowo-brzusznych za pomocą stent-graftów z otworkami (fenestrowanych) i z odgałęzieniami. Do chwili obecnej wykonano 429 tego typu operacji, co stawia ośrodek na pierwszym miejscu w Polsce i jednym z pierwszych w Europie i świecie. Dzięki zdobytemu w ten sposób doświadczeniu, w 2016 roku, jako pierwszy ośrodek w Polsce i 10 na świecie rozpoczął stosowanie stent-graftów z odgałęzieniami do tętnic łuku aorty w leczeniu patologii tego odcinka tętnicy głównej. Jest to najnowocześniejsza technologia stosowana w chirurgii naczyniowej, a dostęp do niej jest jak na razie limitowany wyłącznie dla ośrodków z dużym doświadczeniem w leczeniu wewnątrznaczyniowym. 

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej  WUM jest również wiodącym ośrodkiem w zakresie chirurgii transplantacyjnej i gruczołów dokrewnych. Działalność lecznicza obejmuje także pełne spektrum operacji ogólnochirurgicznych i naczyniowych wykonywanych metodami tradycyjnymi. Od 1966 roku do chwili obecnej przeszczepiono w Klinice ponad 2500 nerek oraz ponad 120 trzustek z nerką. W obu przypadkach jest to jedna z największych liczb przeszczepień w kraju. Od 2003 roku w Klinice pobieranie nerki do transplantacji od żywego dawcy wykonywane jest techniką laparoskopową. Dzięki połączeniu chirurgii naczyniowej z transplantacyjną powstał unikalny zespół specjalistów, zajmujących się pacjentami z najtrudniejszymi schorzeniami. Klinika jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się zarówno przeszczepy nerek u chorych z zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi, jak i wewnątrznaczyniowe leczenie tętniaków oraz zwężeń wszystkich tętnic u chorych po transplantacji narządów.           

Klinika, jako pierwsza w kraju, wprowadziła operację laparoskopową nadnerczy jako rutynowe i standardowe leczenie w chorobach tego gruczołu i dysponuje największym w Polsce doświadczeniem w zakresie chirurgii guzów nadnerczy wykonywanych zarówno techniką klasyczną (ponad 200 operacji), jak i laparoskopową (ponad 900 operacji) oraz jednym z większych w świecie doświadczeniem w zakresie chirurgicznego leczenia nadczynności przytarczyc.               

Rocznie w Klinice leczonych jest ponad 2500 chorych, udzielanych jest około 6500 porad ambulatoryjnych i wykonuje się około 2000 operacji.

 

Kontakt z mediami:

Marta Wojtach

Dyrektor Biura Prasowego - Rzecznik Prasowy
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
+48 22 5720167, 22 5720115, 22 5720175
+48 605579191 ( kom.)