Stanowisko mobilne NFZ

12 kwietnia br. na parterze w Centrum Dydaktycznym WUM będzie działać mobilne stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym studenci będą mogli odebrać login i hasło dostępu do ZIP – Zintegrowanego Informatora Pacjenta oraz wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).

ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta, jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rejestrując się w ZIP można uzyskać:

1)      Szybki dostęp do informacji o prawie świadczeniobiorcy do świadczeń zdrowotnych.

2)      Wiedzę o leczeniu i udzielonych świadczeniach oraz o przepisanych lekach.

3)      Informację o kwotach, które zostały przekazane na sfinansowanie leczenia świadczeniobiorcy.

Aby uzyskać dostęp do ZIP (identyfikator użytkownika oraz tymczasowe hasło) wystarczy okazać dowód osobisty. Po otrzymaniu danych dostępowych można zacząć korzystać z serwisu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

Wyjazd turystyczny z EKUZ, to gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego w tych krajach w sytuacji nagłej choroby lub urazu, w zakresie niezbędnym z przyczyn medycznych, na zasadach obowiązujących w kraju pobytu.

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego.

Karta EKUZ jest bezpłatna i wydawana od ręki, po wypełnieniu wniosku i okazaniu odpowiedniego dokumentu.

Studenci muszą mieć ze sobą dowód osobisty oraz aktualną legitymację studencką.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy!