Student naszej Uczelni laureatem polskiej edycji konkursu EUCYS 2020

Data dodania: 24.07.2020
Sebastian Machera – student pierwszego roku kierunku lekarskiego WUM oraz biotechnologii PW otrzymał pierwszą nagrodę podczas tegorocznej Polskiej Edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EU Contest for Young Scientists, EUCYS) - prestiżowego wydarzenia pozwalającego młodym adeptom nauki zaprezentować swoje osiągnięcia.

Nasz badacz, którego obszarem zainteresowań są choroby sercowo-naczyniowe, został nagrodzony za projekt z dziedziny chemii pt. „Elektrochemiczny immunosensor do wykrywania ludzkiej sercowej troponiny T oparty o bakteriofagi M13 wyselekcjonowane metodą phage display”. Opracowywany sensor będzie mógł być wykorzystany do szybszej i efektywniejszej diagnostyki pacjentów dotkniętych zawałem serca. Zdaniem laureata rozwijanie technologii bezznacznikowych czujników, może przyczynić się do znaczącego obniżenia kosztów i uproszczenia procedur medycznych, a w efekcie poprawić jakość świadczonych usług medycznych. Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Chemii Fizycznej PAN.

Jury konkursu przyznało także trzy równorzędne pierwsze nagrody: Adamowi Barańskiemu z XIV LO im. S. Staszica, Jarosławowi Brodeckiemu z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej i Aleksandrowi Łysomirskiemu z II LO im. S. Batorego.

EUCYS to konkurs o dużej randze międzynarodowej, skierowany do młodzieży w wieku od 14 do 21 lat z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Konkurs jest zachętą do pracy badawczej, daje możliwość skonsultowania wyników z wybitnymi specjalistami, stanowi też okazję do spotkania z pasjonatami nauki z wielu krajów Europy i świata. EUCYS składa się z dwóch etapów: eliminacji krajowych odbywających się każdego roku wiosną oraz finałów europejskich organizowanych jesienią w jednym z miast europejskich.

Polskie eliminacje do EUCYS, organizowane od 1995 roku, koordynowane są przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Jak zapewniają organizatorzy „Laureaci EUCYS to dziś często wyróżniający się studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, pomysłodawcy innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych lub kadra menadżerska międzynarodowych firm”.

 

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM