Spotkanie poświęcone pamięci prof. Mariana Grzybowskiego

11 grudnia br. w Klinice Dermatologicznej WUM odbyło się spotkanie poświęcone wybitnemu naukowcowi - prof. Marianowi Grzybowskiemu w 70. rocznicę Jego śmierci.

W imieniu Władz Rektorskich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wydarzenie otworzyły: prof. Barbara Górnicka – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia oraz prof. Lidia Rudnicka – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju.

Podczas akademii wspomnieniowej dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM - dr Adam Tyszkiewicz wygłosił wykład pt. „Zapomniany lekarz chorób skóry z ulicy Koszykowej”, w którym przedstawił pokrótce sylwetkę wybitnego dermatologa, Jego osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz tragiczną historię śmierci w 1949 r. Podczas prezentacji nawiązano także do postaci poprzednika prof. Grzybowskiego, tj. prof. Franciszka Krzyształowicza oraz do dziejów samego budynku Kliniki.
Drugim prelegentem był Prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego prof. Jerzy Jurkiewicz, który w wykładzie „Prof. Marian Grzybowski – Prezes dwóch epok” ukazał działalność prof. Grzybowskiego w strukturach Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.
Jako trzeci wystąpił prof. Andrzej Borkowski prezentując publiczności mało znane, historyczne fotografie z działalności Kliniki oraz nawiązał do pamiętników swojego ojca, który miał okazję pracować przed laty u boku prof. Grzybowskiego.

W trakcie dyskusji głos zabierali  m.in.: prof. Marek Krawczyk, prof. Mieczysław Szostek oraz prof. Bibiana Mossakowska.

Ważnym akcentem spotkania było podarowanie przez prof. Kazimierza Jakubowicza dla naszego uczelnianego muzeum książki z 1932 r. autorstwa F. Krzyształowicza i M. Grzybowskiego pod tytułem „Choroby skóry”.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona Marianowi Grzybowskiemu; można ją oglądać w hallu Kliniki Dermatologicznej przy ul. Koszykowej 82a do 8 stycznia 2020 r.

Organizatorami spotkania byli Muzeum Historii Medycyny WUM, Katedra i Klinika Dermatologiczna WUM, Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Towarzystwo Lekarskie Warszawskie oraz Studenckie Koło Naukowe Dermatologiczne WUM.

Fot. Wanda Widomska