Pierwsza na Uczelni edycja TEDxWUM – aspire to inspire!

Data dodania: 20.11.2019
17 listopada w naszym Uniwersytecie odbyła się pierwsza edycja konferencji "TEDxWUM – aspire to inspire!", będąca zarazem pierwszym TEDx na polskiej uczelni medycznej. Wydarzenie, objęte honorowym patronatem Rektora - prof. Mirosława Wielgosia, odbyło się dzięki inicjatywie ponad 50 wolontariuszy oraz zgromadziło 200 uczestników. W jego trakcie wystąpiło 9 wyjątkowych prelegentów ze świata medycyny, technologii, szeroko pojętej nauki oraz sportu, którzy przedstawili nowe spojrzenie na dawno utarte schematy.

Podczas konferencji głos zabrali reprezentanci naszej Uczelni: dr hab. n. med. Emilian Snarski z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, który w trakcie swojej prelekcji pt. ‘’How to change anything in medicine’’ opowiedział o nowoczesnych metodach przeszczepiania szpiku oraz prof. dr hab. Marek Postuła - Dziekan English Division Wydziału Lekarskiego, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, który w speechu pt. ‘’Upcoming lifestyle changes – are we ready for new recommendations’’ poruszył temat zależności między długością życia a jego jakością.
Na TEDxWUM wystąpili również goście z zagranicy: Om Agarwal - młody naukowiec z Kanady zafascynowany sztuczną inteligencją. W swojej prezentacji pt. ‘’Reimaging Al for Clinical Optimization’’ przybliżył technologię deep learning, dzięki której utorował drogę lekarzom do łatwiejszej diagnozy raka piersi, zaś Albert Hobohm ze Szwecji, opowiedział o różnych perspektywach świata, jaki budujemy i za który jesteśmy odpowiedzialni.
Pozostałymi prelegentami byli: Dota Szymborska ("Pasażerowie algorytmów"), Artur Rogalski ("Sztuka dojścia do celu"), Joanna Budzis ("Wykorzystaj swój potencjał. Nie tylko w sporcie.") oraz Kamila Raczyńska i Barbara Pietruszczak ("O czym milczysz, gdy nie mówisz o miesiączce"). Więcej: https://tedxwum.pl/Prelegenci.html

W trakcie przerwy wszyscy uczestnicy mieli możliwość rozmowy i wymianę własnych doświadczeń z prelegentami.Konferencje TEDx są znane na całym świecie, a ich celem jest - jak głosi główne motto organizacji - ‘’idei wartych rozpowszechniania’’. W duchu pomysłów wartych rozpowszechnienia, TEDx jest to program lokalnych, samoorganizujących się wydarzeń, które łączą wspólnie ludzi, aby dzielić się doświadczeniami podobnymi do TED. Podczas wydarzenia TEDx Talks na nagraniach i na żywo łączą się, aby wywołać głęboką dyskusję. Te lokalne, samoorganizowane wydarzenia są oznaczone marką TEDx, gdzie x = niezależnie zorganizowane wydarzenie TED. Konferencja TED zawiera ogólne wytyczne dotyczące programu TEDx, ale wydarzenia TEDx są organizowane samodzielnie przez organizatorów z zachowaniem zastrzeżeniem niektórych zasad i przepisów.

TED jest organizacją non-profit zajmującą się upowszechnianiem idei wartych rozpowszechniania, często w formie krótkich rozmów prowadzonych przez czołowych myślicieli i wykonawców. Wiele z tych rozmów odbywa się na konferencjach TED, w tym nasze coroczne spotkanie w Vancouver, a także TEDWomen, kameralne TED Salony i tysiące niezależnie organizowanych imprez TEDx na całym świecie. Filmy z tych rozmów są dostępne za darmo, na TED.com i innych platformach. Audio wersje rozmów z TED2019 zostaną również opublikowane w TED's podcast TED Talks Daily, dostępne na Apple Podcasts i wszystkich innych platformach podcastowych. Otwarte i bezpłatne inicjatywy TED na rzecz rozpowszechniania idei obejmują TED.com, gdzie codziennie zamieszczane są nowe filmy TED Talk; TEDx, który udziela licencji tysiącom osób i grup na organizację lokalnych, samoorganizowanych imprez w stylu TED na całym świecie; program TED Fellows, który wybiera innowatorów z całego świata, aby wzmocnić wpływ ich niezwykłych projektów i działań; Audacious Project, który ujawnia i finansuje krytyczne pomysły, które mogą mieć wpływ na życie milionów ludzi; TEDSummit, który gromadzi najbardziej zaangażowanych członków globalnej społeczności TED na burze mózgów, dyskusje, spektakle, warsztaty i eklektyczny program rozmów na głównym etapie; oraz inicjatywę edukacyjną TED-Ed. TED posiada również bibliotekę oryginalnych podcastów, w tym The TED Interview with Chris Anderson, Sincerely, X, oraz jeden z najczęściej pobieranych nowych programów Apple Podcasts z 2018 roku, WorkLife with Adam Grant.

Więcej informacji na stronie www.tedxwum.com.

Fot. Artur Rogalski