List Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosława Gowina w sprawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Szanowni Państwo Rektorzy,

w pierwszych dniach nowego roku akademickiego 2019/20 chcę przede wszystkim złożyć Państwu Rektorom, a za Państwa pośrednictwem również pracownikom Uczelni, szczere podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie środowiska akademickiego we wdrażanie Konstytucji dla Nauki. W pierwszym roku obowiązywania ustawy nasza kompleksowa reforma wymagała zainicjowania wielu, często niełatwych działań w obszarze zarządzania. Cieszę się, że podjęli Państwo te wyzwania, często proponując nowe i skuteczne rozwiązania organizacyjne.

Jak wielokrotnie wskazywałem, wdrażanie ustawy rozłożyliśmy na kilka lat, aby proces ten miał charakter ewolucyjny. Chciałbym podkreślić, że Ministerstwo niezmiennie otwarte jest na dialog, który towarzyszył opracowywaniu i wdrażaniu Konstytucji dla Nauki, i nadal zapewniać będzie uczelniom pełne wsparcie na kolejnych etapach.

Zachęcam do korzystania z instrumentarium, które oddaliśmy w Państwa ręce w minionych miesiącach. Nasz Przewodnik po reformie szkolnictwa wyższego i nauki, dostępny online, stanowi wyczerpujące omówienie nowych przepisów. Stale aktualizowany serwis konstytucjadlanauki.gov.pl zawiera wszelkie informacje na temat reformy, w tym komunikaty przypominające o zbliżających się terminach realizacji poszczególnych zadań, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W serwisie można zapisać się na biuletyn specjalny KdN. Nieustająco funkcjonuje również tzw. help desk, dostępny pod adresem konstytucjadlanauki@nauka.gov.pl.

Poniżej przedstawiam pogrupowane tematycznie, najważniejsze zmiany, które czekają uczelnie w rozpoczynającym się roku akademickim. Jestem przekonany, że na kolejnym etapie wdrażania reformy podejmą Państwo nadchodzące wyzwania z niezmienną determinacją i rzetelnością, aby już wkrótce korzystać z pozytywnych efektów swoich działań.

Proszę przyjąć najlepsze życzenia pełnego osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych roku akademickiego 2019/20.

Jarosław Gowin

ROK AKADEMICKI 2019/20–KLUCZOWE ZMIANY WYNIKAJĄCE Z USTAWY PRAWO O SZKOLNICTWIE WYŻSZYM I NAUCE