Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Oblicza Transplantologii”

W dniach 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się pierwsza Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Oblicza Transplantologii – leczenie schyłkowej niewydolności narządów” zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe „GRAFT” działające przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK  WUM zlokalizowanej w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM przy ul. Banacha.

Konferencję otworzył prof. Sławomir Nazarewski - kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK  WUM, członek zespołu prof. Jacka Szmidta, który jako pierwszy w Polsce dokonał jednoczasowego przeszczepienia nerki z trzustką.

Na konferencję złożyły się cztery sesje naukowe, w trakcie których wykłady zaprezentowali: prof. Ireneusz Nawrot z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM, współtwórca opracowania metodyki przeszczepów komórkowych przytarczyc, członek rady redakcyjnej czasopisma American Journal of Case Reports; prof. Tadeusz Grochowiecki – stypendysta Ministerstwa Edukacji Japonii, badacz mechanizmów wytworzenia tolerancji przeszczepów na eksperymentalnym modelu przeszczepiania wysp trzustkowych w Klinice Chirurgicznej Cesarskiego Uniwersytetu w Osace; prof. Krzysztof Zieniewicz - kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM (zlokalizowanej w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM przy ul. Banacha), jeden z lekarzy biorących udział w pierwszym w Polsce udanym przeszczepieniu wątroby u dorosłego oraz pierwszym jednoczasowym przeszczepieniu serca i wątroby; dr hab. Michał Wszoła – pomysłodawca i współtwórca portali wymiany wiedzy medycznej, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC pracującego nad biodrukiem 3D trzustki.

Po prelekcji każdego z gości odbyły się krótkie prezentacje przygotowane przez studentów, poruszające takie tematy jak śmierć mózgu, sposoby przechowywania narządów, przeszczepienia a inne formy leczenia schyłkowej niewydolności narządów oraz nowoczesne rozwiązania obecne w dziedzinie transplantologii. W każdej sesji prace studenckie zostały ocenione przez uczestników, a najlepsze wystąpienia otrzymały certyfikaty i nagrody ufundowane przez naszych sponsorów. Drugiego dnia konferencji odbyła się krótka sesja z przygotowanymi przez studentów konkretnymi przypadkami klinicznymi (w języku angielskim), a po niej uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach szycia chirurgicznego.

Konferencja gościła ponad stu pięćdziesięciu uczestników z uczelni medycznych z całej Polski, z czego ponad stu wzięło udział w warsztatach szycia chirurgicznego organizowanych we współpracy z IFMSA Poland - Oddział Warszawa oraz sponsorami.

Nad konferencją objął patronat JM. Rektor prof. Mirosław Wielgoś oraz Samorząd Studencki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fot. Michał Teperek

Oblicza Transplantologii 01.jpg