Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Oblicza Transplantologii”

W dniach 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się pierwsza Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Oblicza Transplantologii – leczenie schyłkowej niewydolności narządów” zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe „GRAFT” działające przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK  WUM zlokalizowanej w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM przy ul. Banacha.

Konferencję otworzył prof. Sławomir Nazarewski - kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK  WUM, członek zespołu prof. Jacka Szmidta, który jako pierwszy w Polsce dokonał jednoczasowego przeszczepienia nerki z trzustką.

Na konferencję złożyły się cztery sesje naukowe, w trakcie których wykłady zaprezentowali: prof. Ireneusz Nawrot z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM, współtwórca opracowania metodyki przeszczepów komórkowych przytarczyc, członek rady redakcyjnej czasopisma American Journal of Case Reports; prof. Tadeusz Grochowiecki – stypendysta Ministerstwa Edukacji Japonii, badacz mechanizmów wytworzenia tolerancji przeszczepów na eksperymentalnym modelu przeszczepiania wysp trzustkowych w Klinice Chirurgicznej Cesarskiego Uniwersytetu w Osace; prof. Krzysztof Zieniewicz - kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM (zlokalizowanej w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM przy ul. Banacha), jeden z lekarzy biorących udział w pierwszym w Polsce udanym przeszczepieniu wątroby u dorosłego oraz pierwszym jednoczasowym przeszczepieniu serca i wątroby; dr hab. Michał Wszoła – pomysłodawca i współtwórca portali wymiany wiedzy medycznej, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC pracującego nad biodrukiem 3D trzustki.

Po prelekcji każdego z gości odbyły się krótkie prezentacje przygotowane przez studentów, poruszające takie tematy jak śmierć mózgu, sposoby przechowywania narządów, przeszczepienia a inne formy leczenia schyłkowej niewydolności narządów oraz nowoczesne rozwiązania obecne w dziedzinie transplantologii. W każdej sesji prace studenckie zostały ocenione przez uczestników, a najlepsze wystąpienia otrzymały certyfikaty i nagrody ufundowane przez naszych sponsorów. Drugiego dnia konferencji odbyła się krótka sesja z przygotowanymi przez studentów konkretnymi przypadkami klinicznymi (w języku angielskim), a po niej uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach szycia chirurgicznego.

Konferencja gościła ponad stu pięćdziesięciu uczestników z uczelni medycznych z całej Polski, z czego ponad stu wzięło udział w warsztatach szycia chirurgicznego organizowanych we współpracy z IFMSA Poland - Oddział Warszawa oraz sponsorami.

Nad konferencją objął patronat JM. Rektor prof. Mirosław Wielgoś oraz Samorząd Studencki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM

Oblicza Transplantologii 01.jpg
Oblicza Transplantologii 02.jpg
Oblicza Transplantologii 03.jpg
Oblicza Transplantologii 04.jpg
Oblicza Transplantologii 05.jpg
Oblicza Transplantologii 06.jpg
Oblicza Transplantologii 07.jpg
Oblicza Transplantologii 08.jpg
Oblicza Transplantologii 09.jpg
Oblicza Transplantologii 10.jpg
Oblicza Transplantologii 11.jpg
Oblicza Transplantologii 12.jpg
Oblicza Transplantologii 13.jpg
Oblicza Transplantologii 14.jpg
Oblicza Transplantologii 15.jpg
Oblicza Transplantologii 16.jpg
Oblicza Transplantologii 17.jpg
Oblicza Transplantologii 18.jpg
Oblicza Transplantologii 19.jpg
Oblicza Transplantologii 20.jpg
Oblicza Transplantologii 21.jpg
Oblicza Transplantologii 22.jpg
Oblicza Transplantologii 23.jpg
Oblicza Transplantologii 24.jpg
Oblicza Transplantologii 25.jpg
Oblicza Transplantologii 26.jpg
Oblicza Transplantologii 27.jpg
Oblicza Transplantologii 28.jpg
Oblicza Transplantologii 29.jpg
Oblicza Transplantologii 30.jpg
Oblicza Transplantologii 31.jpg
Oblicza Transplantologii 32.jpg
Oblicza Transplantologii 33.jpg
Oblicza Transplantologii 34.jpg
Oblicza Transplantologii 35.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter