Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Pierwsza na Mazowszu implantacja stymulatora poprawiającego kurczliwość mięśnia sercowego

W I Katedrze i Klinice Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, wykonano zabieg implantacji stymulatora poprawiającego kurczliwość mięśnia sercowego (cardiac contractility modulation – CCM). Jest to nowoczesna metoda wykorzystywana w leczeniu przewlekłej niewydolności serca.

Zabieg wykonano u 50-letniego pacjenta z ciężką pozawałową niewydolnością serca, z implantowanym wcześniej kardiowerterem-defibrylatorem. Pacjent czeka na kwalifikację do przeszczepu serca i pomimo stosowanej optymalnej farmakoterapii i standardowej elektroterapii występują zaostrzenia objawów.

Zabieg polega na wprowadzeniu do prawej komory dodatkowych dwóch elektrod, które umiejscawia się w przegrodzie międzykomorowej, tj. w ścianie dzielącej prawą i lewą komorę serca. Praca układu polega na wyczuwaniu własnych pobudzeń serca pacjenta i stymulacji serca wyższą energią elektryczną w fazie refrakcji (rozkurczu). Bateria urządzenia umieszczona jest pod skórą pacjenta, w okolicy podobojczykowej prawej, jest okresowo (średnio raz na tydzień) ładowana indukcyjnie przez samego pacjenta. Urządzenie programowane jest za pomocą tabletu.

Jest to pierwsza na Mazowszu implantacja, którą przeprowadzono w Klinice naszej Uczelni przez: doc. Marcina Grabowskiego i dr. Marcina Michalaka. Urządzenie CCM Optimizer Smart pierwszy raz w Polsce implantowano w lutym tego roku. Zespół Kliniki Kardiologii jest obecnie czwartym w Polsce (po Łodzi, Wrocławiu i Zabrzu) ośrodkiem, który rozpoczął wykonywanie takich zabiegów.
Przewlekła niewydolność serca staje się globalnym problem, także w Polsce. Według danych Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2016 r. na niewydolność serca cierpi w Polsce nawet do 700 000 osób, a wydatki związane z postępowaniem w tym schorzeniu pochłaniają ok. 1,73 mld złotych rocznie.

 

Oprac. I Katedra i Klinika Kardiologii WUM

kardio 1.jpg
kardio 2.jpg
kardio 3.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube