Konferencja „Organizacja opieki nad seniorem niesamodzielnym”

18 kwietnia z inicjatywy Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu zorganizowano VI konferencję naukowo-dydaktyczną z cyklu „Promocja zdrowia: przykłady dobrych praktyk”. Wydarzeniu patronował JM Rektor - prof. Marek Krawczyk. Tematem konferencji, która odbyła się w Centrum Dydaktycznym WUM, była organizacja opieki nad seniorem niesamodzielnym.

Do udziału w spotkaniu w charakterze prelegentów zaproszono, poza pracownikami WUM, przedstawicieli instytucji świadczących opiekę hospicyjno-paliatywną i reprezentantów podmiotów opiekuńczo-leczniczych. Obecne były również osoby pracujące w instytucjach wspierających niepełnosprawnych.

Uczestników spotkania powitała Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego - mgr Iwona Bruśk. Zwracając się do zebranych, powiedziała, iż głównym celem konferencji jest przedstawienie problemów, z jakimi spotykają się w Polsce osoby starsze i wymagające pomocy. Dodała także, iż zamierzeniem inicjatorów wydarzenia jest pokazanie przykładów dobrych praktyk w zakresie opieki nad seniorami oraz wspierania ich rodzin. Uczestnikami konferencji byli: pracownicy naukowo-dydaktyczni i studenci WUM, pracownicy placówek opieki zdrowotnej, domów pomocy społecznej, przedstawiciele organizacji pacjentów oraz media.

Podczas spotkania omówiono między innymi sytuację zdrowotną i społeczną seniorów oraz uwarunkowania i formy opieki nad osobami starszymi. Osobne miejsce poświęcono pomocy chorym onkologicznie, którzy przebywają w hospicjum domowym lub stacjonarnym. Poruszono także kwestie związane z cierpiącymi na Alzheimera i uwarunkowaniami opieki szpitalnej.

Podczas konferencji zaprezentowana została sesja plakatowa przygotowana przez dr Grażynę Dykowską, dr Zofię Sienkiewicz i Sebastiana Wareluka.

Po zakończeniu obrad wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali certyfikaty.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM